Nezaměstnanost v EU opět láme rekordy, značný rozdíl je mezi severem a jihem

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Graur Razvan Ionut.

Kvůli pěti rokům krize a návratu recese v roce 2012 dosahuje nezaměstnanost rekordně vysokých čísel. Podle nejnovější zprávy Komise v této oblasti navíc panují výrazné rozdíly mezi severem a jihem. V České republice se počet nezaměstnaných nezměnil, nachází se zhruba 3,5 % pod průměrem EU.

V listopadu 2012 dosáhla nezaměstnanost v eurozóně 11,8 %, což je od zavedení eura v roce 1999 nejvyšší číslo. O rok dříve bylo lidí bez práce o více než 1 % méně – 10,6 %. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise o vývoji v zaměstnanosti a sociální oblasti.

Celkem je v Evropské unii bez práce 26 milionů lidí, tedy 11 %. Meziročně tak v členských státech přibylo dohromady přibližně dva miliony nezaměstnaných.

„2012 byl pro Evropu další velmi špatný rok z hlediska nezaměstnanosti a zhoršující se sociální situace,“ řekl při prezentaci zmíněné zprávy Komise eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor. Dodal, že v letošním roce můžeme změnu pouze v případě, že bude dosaženo pokroku v řešení eurokrize a nalezeno více zdrojů pro investice.

Česká republika si v porovnání s Evropskou unií vede poměrně dobře, s počtem 7,4 % lidí bez práce se společně s Belgií nachází na sedmém místě.

Stále aktuálnějším problémem je také velká nezaměstnanost mladých lidí (EurActiv 7.8.2012). V listopadu bylo bez práce zhruba 5,8 milionů lidí mladších 25 let, celková míra nezaměstnanosti této skupiny tak dosáhla 23,7 %. V Řecku a Španělsku toto číslo dokonce přesahuje 55 %.

Sever vs. jih

Při porovnání jednotlivých zemí můžeme nalézt značné odlišnosti především mezi severními a jižními státy EU.

V roce 2000 činil rozdíl mezi těmito bloky 3,5 procentních bodů, v roce 2007 se ale nezaměstnanost těchto států vyrovnala. V důsledku hospodářské krize, která jižní státy zasáhla daleko silněji, však toto číslo do roku 2011 vzrostlo na 7,5 %.

Největší nárůst nezaměstnanosti za uplynulý rok zaznamenalo Řecko, kde od loňska vzrostla o 7,1 % na současných 26 %. Vůbec nejvyšší nezaměstnanost v EU pak trápí Španělsko, kde nemělo v listopadu práci 26,6 % pracovní síly. Meziroční nárůst však činil „pouze“ 3,6 procentních bodů.

Na druhé straně pomyslného žebříčku nalezneme Rakousko (4,5 %), Lucembursko (5,1 %) a Německo (5,4 %).