Německý ústavní soud vynese rozsudek k ESM zítra

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Salvatore Vuono.

Ústavní soud v Karslruhe nepřijal stížnost vládního poslance Petera Gauweilera a k záchrannému fondu eurozóny se bude vyjadřovat dle plánu ve středu, tedy zítra. Německo je poslední země, která trvalý záchranný mechanismus (ESM) ještě neschválila. Soudci se budou vyjadřovat i k paktu o rozpočtové odpovědnosti.

Záchranný fond eurozóny neboli evropský stabilizační mechanismus (ESM) to nemá v Německu lehké. Krátce poté, co jej v červnu schválil německý parlament, se do něj opřeli jeho odpůrci.  

Zatím poslední kapku přidal německý vládní poslanec Peter Gauweiler, který se o víkendu obrátil na ústavní soud, a požádal jej, aby schválení ESM zablokoval. Odvolával se při tom na nedávné rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) neomezeně nakupovat dluhopisy států, které se obrátí s žádostí o pomoc právě na ESM (o kroku ECB viz EurActiv 7.9.2012).  

Gauweilerův argument, že krokem ECB se mění i pravidla pro používání ESM, ale ústavní soudci na svém mimořádném zasedání včera odpoledne zamítli.  

Jak uvádějí některé zpravodajské agentury a komentátoři, pondělní rozhodnutí soudců poodhaluje roušku nad dalším verdiktem, který padne již zítra. Ústavní soud se má totiž vyjádřit k dalšímu osudu ESM a tzv. fiskálnímu paktu (pakt o rozpočtové odpovědnosti).  

Tuto smlouvu v březnu podepsalo 25 členských zemí EU s výjimkou Velké Británie a České republiky. Signatářské státy se s v něm zavázaly dodržovat pravidlo vyrovnaných či přebytkových rozpočtů. Pokud jej nedodrží, hrozí jim automatické sankce.  

Aby mohla smlouva začít platit, musí ji ratifikovat minimálně 12 ze 17 členů eurozóny. Pokud by němečtí soudci v Karslruhe pakt zablokovali, jeho platnost by tím sice neohrozili, utrpěla by ale důvěryhodnost celé dohody.  

Jak se shoduje většina ekonomů, mnohem zásadnější dopad by mělo německé „ne“ na samotný vznik záchranného fondu eurozóny ESM. Německo coby největší unijní ekonomika nese záruky až za 190 miliard eur (4,7 bilionu Kč). Celkový objem fondu činí 700 miliard eur (více než 17 bilionů Kč).  

ESM měl fungovat již od července letošního roku. Jestliže se mu zítra od německého ústavního soudu dostane zelené, může platit od října. 

Čeští poslanci vznik ESM schvalovali po několika odkladech na začátku června (EurActiv 6.6.2012). Pro Českou republiku, která nepatří k zemím s eurem, tím ale nevznikly žádné finanční závazky. 

Nový záchranný fond eurozóny má nahradit stávající fond EFSF a na jeho vzniku se před rokem dohodl summit Evropské rady. 

(EurActiv/Reuters)