Německý ústavní soud bude rozhodovat o půjčce Řecku

Zdroj: CreativeCommons.org; autor: steakpinball.

Německý ústavní soud v Karlsruhe dnes (7. září) vynese rozsudek ohledně stížnosti některých euroskeptických poslanců na účast Berlína v záchranných půjčkách zadluženým zemím eurozóny. Podle informací německého EurActivu soudci pomoc posvětí, ale případné opakování situace podmíní zapojením Bundestagu do rozhodování.

Stížnost na finanční pomoc ze strany Německa zadluženým zemím eurozóny, Řecku a Irsku, o které bude ústavní soud v Karslruhe dnes dopoledne rozhodovat, podala skupina euroskeptiků kolem konzervativního poslance Petera Gauweilera (CSU). Podle nich je taková pomoc eurozóně v rozporu s německým i evropským právem.

Jelikož bude mít rozsudek soudců přímý dopad na budoucnost reformy záchranného mechanismu (EFSF), na níž se na konci července dohodla Evropská rada (EurActiv 22.7.2011), není divu, že eurozóna dění v Německu bedlivě sleduje.

Odborníci na německé právo ale očekávají, že ústavní soudci účast Berlína na půjčce zadluženému Řecku a Irsku posvětí. Do budoucna ale opakování situace podmíní tím, že pokud by se mělo Německo opět na nějaké záchranné misi podílet, do rozhodnutí bude třeba zapojit i německý parlament. Německému EurActivu to v rozhovoru sdělil křesťansko-demokratický poslanec Michael Stübgen, který zároveň působí jako mluvčí strany v evropských záležitostech.

Poslanec Michael Roth z opoziční sociální demokracie (SPD) uvedl, že i on očekává, že „řešení celé situace bude přívětivé vůči parlamentu i Evropě“.

Pokud by ale soud ústavní stížnost přece jen uznal, pro Německo a jeho postavení v rámci eurozóny by to podle mnohých komentátorů znamenalo velkou ránu. Na finanční záchraně eurozóny se totiž Berlín podílí více jak ze čtvrtiny.

Rozšíření pravomocí EFSF na konci minulého měsíce schválila německá vláda a Bundestag, dolní komora německého parlamentu, bude v této záležitosti rozhodovat 29. září. Horní komora, Spolková rada (Bundesrat), se bude otázkou zabývat vzápětí.