Německo s Francií představí nový návrh na prohloubení integrace eurozóny

Německá kancléřka Angela Merkel, francouzský prezident François Hollande; zdroj: The Council of the European Union.

U příležitosti oslav padesátiletého výročí německo-francouzského přátelství, které bylo stvrzeno Elysejskou smlouvou v roce 1963, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande oznámili, že se pokusí překonat své rozdílné názory na podobu eurozóny a předloží společný návrh na její prohloubení.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande se osm měsíců po nástupu Hollanda do úřadu, kdy se potýkali s odlišnými názory na řešení hospodářské krize v zemích eurozóny (EurActiv 7.5.2012), přihlásili ke společným hodnotám a cílům. Využili k tomu oslavy 50. výročí podpisu Elysejské smlouvy, které proběhly tento týden (22. ledna).

Německý a francouzský pohled na budoucnost eurozóny se od zvolení Hollanda liší hlavně v tom, že Merkelová hájí přísnější kontrolu nad národními rozpočty, zatímco Hollande usiluje o větší solidaritu mezi jednotlivými ekonomikami.

Merkelová a Hollande ve společném prohlášení zdůraznili význam francouzsko-německého partnerství, které bylo uzavřeno po staletí konfliktů, jež kulminovaly ve dvou světových válkách.

„Mladí lidé z našich zemí mají obrovské štěstí, že nikdy nepoznali nic jiného než mír a demokracii,“ pronesl Hollande v budově berlínského parlamentu.

Dodal ale, že mladí v současnosti čelí nejdelší ekonomické a sociální krizi, která si žádá společnou snahu vedoucí k nastartování ekonomiky a tvorbě nových pracovních míst.

Merkelová na společné tiskové konferenci uvedla, že lídři obou států se nyní budou zabývat tématem, které je nejvíce rozděluje, tedy hlubší ekonomickou a fiskální integrací. Společný návrh v této oblasti prý předloží v květnu – před červnovým summitem EU.

„Jde o hlubší spolupráci v hospodářské politice s cílem zajistit sociální bezpečnost, zaměstnanost, růst a finanční stabilitu,“ řekla německá představitelka o plánovaném návrhu.

Kancléřka by také údajně podpořila francouzského kandidáta na post nového orgánu, který by v rámci Evropské centrální banky měl mít na starosti dohled nad evropskými bankami. Merkelová dále zmínila, že Německo se má od Francie hodně co učit, a to především v otázce zahrnutí sociálních partnerů do vytváření hospodářské politiky.

Oba lídři států také přislíbili, že budou pracovat na tom, aby na summitu, který se uskuteční 7. a 8. února, bylo dosaženo dohody o příštím sedmiletém rozpočtu EU.

Dobré vztahy

Vzájemné vztahy představitelů dvou významných států se podle všeho skutečně zlepšily. Hollande poukázal na prosincovou dohodu o bankovním dohledu a na rozhodnutí o udržení Řecka v eurozóně jako na důkaz jeho dobrých vztahů s Angelou Merkelovou.

Podle Hollanda se během uplynulých osmi měsíců Německu a Francii podařilo i přes politickou rozdílnost jejich lídrů dostat eurozónu z krize.  „Pokud se podíváte na výsledky, je zřejmé, že jsme na jedné vlnové délce,“ uvedl.

Také Merkelová, která během loňské kampaně francouzských prezidentských kandidátů otevřeně podporovala tehdejšího lídra Nicolase Sarkozyho sdělila, že „chemie“ mezi ní a Hollandem funguje.