Německo posvětilo posílení záchranného fondu EFSF

zdroj: www.bundesregierung.de.

Německý parlament dnes odpoledne (29. září) schválil navýšení a rozšíření pravomocí záchranného fondu eurozóny (EFSF), který má poskytovat půjčky státům, jež se ocitnou v hospodářských potížích. Spolková republika se tak zařadila po bok deseti zemím eurozóny, kde hlasování o posílení záchranného valu již probíhalo.

Již jedenáct členských zemí, které platí společnou měnou euro, schválilo navýšení a rozšíření pravomocí záchranného valu eurozóny (EFSF), které v létě odsouhlasil mimořádný bruselský summit (EurActiv 22.2011). Zatím poslední z nich je Německo, kde důležité hlasování probíhalo dnes. 

I přesto, že se předpokládalo, že posílení fondu vzhledem k podpoře opozičních stran německým Spolkovým sněmem bez problémů projde, hlasování způsobilo kancléře Angele Merkel nejednu bezesnou noc. Kancléřka si totiž byla vědoma nejednotnosti vlastní vládní koalice, kdy několik poslanců křesťanské demokracie (CDU), její bavorské odnože CSU a Svobodných (FDP) dalo najevo, že v důležitém hlasování šéfku kabinetu nepodpoří.  

Nakonec se pro rozšíření fondu vyslovilo celkem 523 poslanců, 85 poslanců bylo proti a 4 legislativci se hlasování zdrželi. Kancléřce tak mohl spadnout kámen ze srdce, protože v rámci vládní koalice zvedlo ruku 315 poslanců, což bylo přesně o čtyři více, než bylo potřeba. 

Horní komora německého parlamentu, Spolková rada, se bude k opatření vyjadřovat zítra. Komentátoři i politici ale neočekávají žádné komplikace. 

Bez průtahů v polovině října 

A o čem přesně se v německém parlamentu hlasovalo? Jak již bylo řečeno, červencový mimořádný summit lídrů eurozóny se shodl na tom, že celkové finanční garance záchranného fondu eurozóny by měly být navýšeny na 780 miliard eur, a zároveň by mělo dojít k posílení pravomocí fondu. EFSF by tak nově mohl intervenovat na trhu s obligacemi a podílet se na rekapitalizaci bank. Zároveň by mohl poskytovat úvěrovou linku zemím, kterým hrozí, že by se mohly dostat do obdobné hospodářské situace jako například Řecko. 

Aby navržené změny vstoupily v platnost, musí se k nim vyjádřit národní parlamenty členských zemí eurozóny. Nyní tedy ještě zbývá, aby posílení fondu schválilo Estonsko, Malta, Nizozemsko, Kypr, Portugalsko a Slovensko. 

Podle mluvčího eurokomisaře pro hospodářskou a měnovou unii Olliho Rehna Evropská komise doufá, že navýšení a posílení záchranného valu bude v těchto zemích odsouhlaseno bez delších průtahů do konce října.