Německo chce zavést daň z finančních transakcí

Ministři financí Německa, Francie, Itálie a Španělska; zdroj: The Council of the European Union.

O zdanění finančních transakcí bude Německo usilovat bez ohledu na protesty Velké Británie. Uvedl to německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Dodal, že nedohodne-li se na zavedení daně celá EU, budou jí Němci společně s Francií prosazovat na úrovni eurozóny.

„V EU jsme se dohodli, že v prvních měsících nového roku budeme zjišťovat, jaká je naděje na zavedení daně z finančních transakcí,“ řekl Wolfgang Schäuble v rozhovoru pro týdeník Bild am Sonntag. „Budou-li překážky příliš veliké, bude jí Německo a Francie prosazovat pouze v eurozóně,“ uvedl ministr.

S oficiálním návrhem na zavedení daně z finančních transakcí na úrovni EU přišla koncem září Evropská komise. Finanční instituce podle ní dnes do veřejných pokladen nepřispívají ani zdaleka tolik co jiné sektory, což je prý třeba změnit. Jak zní jeden z hlavních argumentů Komise, na řešení současné krize by se měl podílet také finanční sektor.

Některé státy v čele s Velkou Británií se ale obávají, že pokud by novou daň zavedla pouze Evropa, finanční subjekty přesunou své operace do zemí, kde podobná regulace neplatí. Londýn dal proto jasně najevo, že dokud daň nezavedou také další významné světové ekonomiky, nemůže Brusel s jeho podporou počítat.

Daň ale nemá být pouze dodatečným zdrojem příjmů veřejných rozpočtů. Její zastánci si od jejího zavedení slibují i omezení spekulativních obchodů a tím i snížení volatility na trzích.

Právě z toho důvodu chce německý ministr daň zavést co nejdříve. „Nechci čekat na to, až se podobná daň zavede na celém světě. Neriskovali bychom tím pouze stabilitu svých finančních trhů, (…) ale ohrožovali bychom tím také legitimitu celého systému v očích veřejnosti,“ zdůraznil Schäuble.

„Možná, že to absurdní vývoj na finančních trzích nezastaví, ale alespoň ho trochu přibrzdí,“ doufá ministr. Uvalením daně by se podle jeho mínění tempo finančních transakcí zpomalilo a některé spekulativní obchody by přestaly být výnosné.

„Místo toho aby podporovaly reálnou ekonomiku se trhy dnes až příliš zabývají samy sebou,“ uvedl Schäuble. „Musíme tempo transakcí snížit.“

Pokud jde o příští vývoj krize v eurozóně, německý ministr financí projevil jistou míru optimismu. Věří, že navzdory „některým překvapením a návalům vzrušení“ Evropa v roce 2012 krizi v eurozóně ustojí a ke zhroucení trhů nedojde. „Myslím, že situace je zvládnutelná. (…) Mezi členskými zeměmi EU je nyní cítit velká vůle situaci stabilizovat.“

Podle německého ministra je ale nutné, aby státy s vysokými dluhy své deficity a míru zadlužení snížily a zároveň zvýšily svou konkurenceschopnost. Za důležité považuje Schäuble také koordinaci hospodářských politik (ekonomické vládnutí) v zemích eurozóny.

(EurActiv/Reuters)