Nechcete raději zaplatit? Google spustil nová opatření proti pirátům

Zdroj: Shutterstock.com

Největší světový vyhledávač spustil nový algoritmus, který vytlačuje z výsledků odkazy na nelegální obsah. Kromě toho začal ve Spojených státech ve vyhledávání nabízet alternativy, jak si ho pořídit zákonnou cestou. Reaguje tak na stížnosti vlastníků autorských práv.

Google zavedl nové nástroje, kterými se snaží bojovat proti stahování nelegálního obsahu. Uživatel na první pohled nic nepozná. Až do chvíle, dokud se v největším vyhledávači nezačne pídit po pirátských kopiích.

Zatímco dříve by například při zadání dotazu na nelegální získání snímku „Grandhotel Budapest torrent“ vyhledávač odpověděl odkazy na největší pirátské stránky jako The Pirate Bay, Kickass nebo IsoHunt, dnes už je na předních pozicích vyhledávání bude uživatel hledat marně. Kromě toho hesla vedoucí k neautorizovaným kopiím vymazal Google i z našeptávače, který se zobrazuje při zadávání dotazu.

Zdá se, že nový filtr opravdu funguje. Podle serveru Torrentfreak se návštěvnost webů s tzv. torrenty, které umožňují sdílení dat, přes vyhledávače snížila na polovinu. Opatření už pocítili i čeští uživatelé.

Legální alternativy

Těm se ale zatím při vyhledávání nelegálního obsahu nezobrazí nový nástroj, který Google testuje ve Spojených státech. Tam totiž americká společnost v takovém případě začíná nabízet odkazy na stránky, kde je možné si dotyčný film, hudbu nebo aplikaci stáhnout legální cestou a zaplatit. Společnost, která bude chtít být zařazená mezi legální alternativy k pirátskému obsahu, bude ovšem muset za toto umístění zaplatit.

Tento krok je v zájmu americké společnosti, která sama prodává filmy, knihy nebo hry prostřednictvím aplikace a serveru Google Play. Kromě opatření ve vyhledávači společnost oznámila, že minulý týden vyplatila miliardu dolarů vlastníkům autorských práv, která byla porušena neautorizovaným použitím na serveru YouTube.

Google tak reaguje na stížnosti ze strany Hollywoodu i ostatních majitelů obsahu. Na konci září například mediální společnost News Corp australského magnáta Ruperta Murdocha zaslala dosluhujícímu komisaři pro hospodářskou soutěž Joaquínu Almuniovi otevřený dopis, ve kterém Google obvinila, že proti pirátství vůbec nebojuje.

Společnostem se nelíbilo to, že Google sice měl filtr odkazů na nelegální obsah v provozu už dva roky, jenže ten byl založený na informacích z roku 2012. Nereflektoval tak nové ilegální odkazy, které za uplynulou dobu vznikly. To se mění s novou aktualizací.

Google: Klíčem je pohodlnost

Google při zavedení nových protipirátských opatření vydal zprávu, ve které vyzývá k lepší distribuci obsahu. „Pirátství vzniká tam, kde se poptávka uživatelů nepotkává s legální nabídkou,“ píše se v dokumentu. „Jak dokazují služby jako Netflix, Spotify nebo iTunes, nejlepší způsobem, jak bojovat s pirátstvím, je poskytování lepších a pohodlnějších služeb.“

Google má v Evropě ještě silnější postavení než ve Spojených státech. Zatímco v domovské zemi má podíl na trhu vyhledávání 68 %, na starém kontinentě ovládá devět desetin trhu. Evropské internetové společnosti tvrdí, že americká společnost svého dominantního postavení zneužívá a podali na ní u Evropské komise několik stížností.

Autor: Jan Pavec