Návrh rozpočtu EU pro období 2014 – 2020 už je na stole

zdroj: Evropská rada.

Nový návrh rozpočtu, který předseda Evropské rady Herman Van Rompuy předložil dnes ráno na summitu EU, doznal oproti předchozím pokusům dalšího snížení a pro období 2014-2020 počítá s 960 miliardami eur. Setkání lídrů EU začalo včera v noci s několikahodinovým zpožděním. Nyní se nový návrh projednává, jeho výše je však již údajně kompromisním výsledkem zákulisních jednání.

Před zahájením summitu byly mezi členskými státy zřejmé neshody. Země, které jsou čistými plátci do rozpočtu EU, v čele s Velkou Británií požadovaly větší škrty. Britský premiér David Cameron dokonce hrozil vetováním návrhu, pokud nebudou splněny jeho požadavky (EurActiv 6.2.2013).

Možnost veta před summitem předeslal i český premiér Petr Nečas. Ten chce usilovat o zachování příjmu České republiky, který jde hlavně z části pro kohezní politiku EU.

„Je nám jasné, že se musí spořit, my se nebráníme úsporám ani z hlediska alokace pro Českou republiku, ale musí to být férový přístup, ten v tuto chvíli není,“ řekl včera Nečas.

Cameron před summitem avizoval, že bude usilovat o další škrty v sedmiletém rozpočtu. Návrh Hermana Van Rompuye z dnešního rána znamená škrt o 12 miliard, když oproti předchozím 972 miliardám eur, na kterých se v listopadu představitelé evropských států nedokázali dohodnout, se nyní jedná o 960 miliardách. 

To je hranice, pod kterou tento týden odmítal jít francouzský prezident François Hollande, jenž se naopak staví proti větším škrtům ve víceletém finančním rámci 2014-2020. Francie je největším příjemcem ze Společné zemědělské politiky EU, která představuje zhruba třetinu celkového rozpočtu. Podle současného návrhu by se měl její rozpočet snížit ze stávajících 420 na 373 miliard eur. Finance na kohezní politiku by pak měly být zkráceny z 354 na 324 miliard eur. 

Nyní se podle všeho tedy jedná o jednotlivých kapitolách finančního rámce, přičemž hlavní úspory by se dle předloženého návrhu měly týkat oblasti konkurenceschopnosti, kde se výdaje oproti listopadovému plánu snižují o necelých 30 miliard eur na 125,7 miliard, a nového Nástroje na propojení Evropy. Jeho rozpočet je v nové verzi zkrácen ze 41,2 miliard eur na 29,3 miliard.

Jedna miliarda eur by také měla být ušetřena v části pro admnistrativní výdaje. Proti snižování této položky tento týden v Bruselu protestovali úředníci EU. Podle nyní projednávaného návrhu by také všechny instituce EU měly do roku 2017 snížit své stavy o 5 %.

Sporným bodem je dále otázka rabatů. Cameron předem ohlásil, že aby rozpočet schválil, britský rabat musí být zachován. Tento požadavek nový návrh reflektuje, zachován by měl být, ale ve snížené podobě, i rabat Nizozemska a Švédska. Přichází o něj naopak Rakousko a nově ho získává Dánsko ve výši 130 milionů eur ročně. Jistý typ kompenzace byl zachován i Německu.

Pokud se lídrům dnes podaří shodnout, bude na řadě ve schvalování ještě Evropský parlament. Ten má podle Lisabonské smlouvy právo návrh odmítnout. Europoslanci tento týden na plenárním shromáždění předeslali, že nepřistoupí na návrh, který bude zahrnovat přísná úsporná opatření (EurActiv 7.2.2013). Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz včera navíc oznámil, že o sedmiletém rozpočtu EU se bude hlasovat tajnou volbou, která by ještě zvýšila pravděpodobnost zavrhnutí návrhu.

Více o summitu EU minutu po minutě na EurActiv.com.