Na dovolenou s nižším roamingem

Mobil

Od 1. července začíná v Evropské unii platit nařízení, které snižuje poplatky za roamingové služby. Zdaleka se netýká pouze mezinárodních hovorů, ale i posílání textových zpráv a stahování dat z internetu. Pokud bude hrozit, že se účet spotřebitele vyšplhá do závratných výšin, mobilní operátor přispěchá s varováním.

Prázdniny jsou za dveřmi a stejně tak i snížení cen za roamingové služby. Spotřebitelé, kteří hodlají strávit léto v zahraničí, tak budou za mezinárodní hovory, posílání textovek a stahování internetových dat platit nižší ceny, než tomu bylo dosud. Ve čtvrtek (1. července) totiž vstupuje v platnost nařízení, které stanovuje maximální povolené ceny, jež si mobilní operátoři mohou za přeshraniční hlasové a datové služby účtovat.

Spotřebitelé, kteří nemají v plánu trávit léto doma, nebudou za jednu minutu hovoru ze zahraničí platit 43 eurocentů, ale pouze 39. Minuta příchozího hovoru bude účtována za 15 eurocentů (nikoliv současných 19) a stažení megabytu dat vyjde na 80 eurocentů (dnes 1 euro). Podle Evropské komise by měla být cena v budoucnosti ještě nižší.

„Rozdíl mezi roamingovými a standardními tarify by se měl do roku 2015 přiblížit nule,“ píše se v dokumentu s názvem Digitální agenda pro Evropu, která navazuje na strategii Evropa 2020.

Na nařízení zareagovali již i čeští mobilní operátoři, kteří roamingové volání nyní nabízejí zhruba o korunu levněji. Cena za minutu odchozího hovoru tedy nepřekročí 12 Kč.

Historie regulace roamingu na evropské úrovni je dlouhá. Původní návrh (týkal se pouze cen přeshraničních hovorů) platí již od roku 2007 a o rok později eurokomisařka pro informační společnost Viviane Reding po poskytovatelích mobilních služeb požadovala, aby dále snížili poplatky za roamingové volání a aby tak „dobrovolně“ učinili i u cen SMS a přeshraničních datových přenosů (EurActiv 12.2.2008).

Nejnovější nařízení pak pochází z loňského roku a představilo další kroky na snížení poplatků za roaming a opatření proti příliš vysokým účtům za roamingová data (EurActiv 25.3.2009).

K regulaci roamingu se tento měsíc vyjadřoval i Evropský soudní dvůr, který posuzoval, zda navrhované opatření nenarušuje ochranu spotřebitele a suverenitu národních států. Podle soudců má roaming přeshraniční povahu a Evropská komise má proto právo do něj zasahovat (EurActiv 9.6.2010).

Už žádné eurošoky

Jelikož pobyt v zahraničí svádí spotřebitele k častějším a delším hovorům a také ke stahování většího množství dat (např. sledováním filmu přes internet či posloucháním internetového rádia), nová pravidla mají také zabránit tomu, aby se dovolená neproměnila v noční můru v podobě faktury na několik stovek eur.  

„Turisté a lidé na služebních cestách už nebudou kvůli surfování na internetu prostřednictvím svého mobilu nebo laptopu po návratu domů zažívat šok,“ nechala se slyšet eurokomisařka pro digitální agendu Neelie Kroes. Hranice, za kterou nebude možné data bez souhlasu spotřebitele stahovat, byla totiž stanovena na 50 eur.

Mluvčí komisařky Johnathan Todd nabídl vysvětlení: „Když zákazníci dosáhnou 80 procent tohoto limitu, operátor je varuje textovou zprávou nebo emailem, že brzy vyčerpají 50 eur.“ Pokud spotřebitel nebude s překročením limitu výslovně souhlasit, mobilní operátor bude povinen službu zablokovat.

Ač by komisařka Kroes podle svých slov raději upřednostnila systém, ve kterém by se operátoři ke snižování cen zavazovali dobrovolně, zavedení regulačních poplatků představuje její první zásah proti telekomunikačnímu průmyslu. Komisařka tak pokračuje ve stopách své předchůdkyně Viviane Reding, která si za návrh regulace roamingu vyslechla od některých telekomunikačních společností vlnu kritiky (souvislosti také EurActiv 7.6.2010).