G20 podpořila boj s daňovými úniky i opatření posilující růst

Algirdas Šemeta, komisař pro daně a cla; zdroj: Evropská komise.

V Rusku se na konci minulého týdne sešli finanční představitelé G20. Jejich hlavním tématem bylo hledání cesty ze současných ekonomických problémů. Představitelé se shodli na tom, že by měly největší ekonomiky světa přeorientovat svůj zájem z úsporných opatření na prostředky podporující růst. G20 chce také v budoucnu účinněji bojovat s daňovými podvody, a to prostřednictvím principu automatické výměny informací.

Na konci minulého týdne proběhlo v Moskvě zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank G20, tedy 19 nejvyspělejších ekonomik světa a Evropské unie. Tato skupina podpořila reformy mezinárodních pravidel zdanění nadnárodních společností. Vyjádřila také svůj souhlas s plánovanými kroky akčního plánu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), jehož cílem je odstranit mezery umožňující firmám vyhýbat se placení daní v zemích, kde podnikají.

Rozhodnutí světových lídrů ocenil evropský komisař pro boj proti podvodům Algirdas Šemeta. „Již nějaký čas je Evropská unie v čele boje s daňovými podvody. Mezinárodní shoda na tom, že by naše snaha měla být následována, a to prostředky, které povedou k větší otevřenosti i transparentnosti, dává tomuto úsilí ještě větší důvěryhodnost,“ uvedl Šemeta.

Komisař ocenil především příslib finančních představitelů přidat se k principu automatické výměny informací. Ten by měl usnadnit identifikaci situace, v níž někdo spoří v jiné zemi, než ve které žije. V současnosti už tento princip funguje v celé Unii kromě Rakouska a Lucemburska, které si vyjednaly přechodné období do doby, než se k systému výměny informací připojí i země mimo EU (EurActiv 17.5.2013).

Evropská unie přichází kvůli daňovým únikům ročně přibližně o 1 bilion eur, což je například přibližná výše jejího sedmiletého rozpočtu. Komise chce proto bojovat s daňovými podvody i vlastními nástroji. Pomoct by jí k tomu mělo vytvoření Úřadu evropského veřejného žalobce, který se má postarat o úspěšnější stíhání podvodů s penězi unijního rozpočtu (EurActiv 18.7.2013).

Úsporná opatření jsou minulostí

Finanční představitelé G20 dále dali na svém zasedání jasně najevo, že chtějí upřednostňovat hospodářský růst před úspornými opatřeními. Přidávají se tak k trendu, který můžeme v posledních měsících sledovat i z vyjádření Evropské komise (EurActiv 31.5.2013).

„Posílení růstu a tvorba pracovních míst zůstává naší prioritou. Světová ekonomika zůstává příliš slabá a oživení je nadále křehké a nerovnoměrné. Nezaměstnanost zůstává v mnoha zemích nadměrně vysoká,“ uvádí komuniké. Podle něj by proto do zářijového summitu lídrů G20 měl vzniknout akční plán na podporu hospodářského růstu a tvorby nových pracovních míst.

V ruské metropoli také zazněly hlasy upozorňující na to, že zatímco hospodářské oživení ve Spojených státech v poslední době nabírá na síle, růst v Číně zpomaluje a Evropa se nadále potýká s recesí a rostoucí nezaměstnaností. Ta v eurozóně nyní dosahuje 12,2 %.

„Zatím v Evropě žádné oživování růstu nevidíme,“ upozornil například indický ministr financí Palaniappan Čidambaram.