Ministři financí se zaměří na daňové ráje

Peer Steinbrück, německý ministr financí; zdroj: Německé předsednictví 2007

Německo hodlá na úterní Radě ministrů financí prosazovat zpřísnění evropské legislativy vůči daňovým rájům. K tomuto kroku je inspiroval skandál s daňovými úniky, který se z Německa šíří napříč Evropou do Spojených států a celého světa.

„Začínáme vyvíjet tlak na evropské úrovni,“ sdělil německý ministr financí Peer Steinbrück německému listu Ruhr Nachrichten 28. února 2008.

Steinbrückova slova směřovala na adresu Lichtenštejnska. Toto malé knížectví a daňový ráj na hranicích se Švýcarskem údajně řadu let pomáhalo bohatým německým občanům vyhýbat se platbě daní. Skandál přes lichtenštejnský bankovní sektoru sahá až ke knížecí rodině.

Německo odhaduje, že díky tajným lichtenštejnským kontům a fondům se německým elitám podařilo ukrýt několik set milionů eur. Skandál propukl před dvěma týdny a vedl k rezignaci Klause Zumwinkela, který zastával významnou funkci v čele Deutsche Post.

Mezi další členské státy EU, které již zahájily vyšetřování kvůli lichtenštejnským kontům, jsou například Velká Británie nebo Španělsko. Daňové úniky šetří také americké a kanadské úřady.

Problematiku daňových rájů řeší evropská směrnice o úsporách z roku 2003, jejíž součástí jsou ustanovení o výměně informací týkajících se vkladů rezidentů členských států EU v daňových rájích jako jsou Monako nebo Lichtenštejnsko, které uplatňují přísná pravidla pro bankovní tajemství.

Směrnice je ale co do rozsahu velmi omezená – vztahuje se pouze na některé spořící účty a dluhopisy a je plná legislativních mezer.

Německo proto navrhuje provést ve směrnici některé změny, jako je například rozšíření působnosti směrnice tak, aby pokrývala veškerá finanční aktiva včetně kapitálových zisků. Informoval o tom list Financial Times.

Ministři financí se na zítřejším setkání budou zabývat také schvalováním konvergenčních a stabilizačních programů (mimo jiné i ČR), otázkou tzv. „suverénních fondů“, trvající nestabilitou na globálních finančních trzích a daňovými úniky v oblasti DPH.

Obavy z posilujícího eura, které se vůči dolaru dostalo minulý týden na rekordní úroveň, budou na programu zvláštního setkání ministrů financí, které se koná již dnes.