Ministři financí eurozóny jednají o pomoci španělským bankám i vývoji v Řecku

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Stuart Miles

Jedním z bodů setkání ministrů financí eurozóny je dnes (9. července) přímá rekapitalizace bank zadlužených zemí prostřednictvím evropských záchranných fondů. Španělsko nebo Itálie požadují co nejrychlejší zavedení systému, který by tuto pomoc umožňoval. Námitky však mají Finsko a Nizozemsko. Ministři budou jednat také o dalších závěrech summitu EU z konce června.

Ministři financí zemí platících eurem se dnes scházejí v Bruselu. Na programu jejich zasedání budou figurovat opatření pro záchranu eurozóny, na kterých se na konci předminulého týdne dohodli na svém summitu evropští lídři.  

Budou tak jednat například o přímé rekapitalizaci španělských a italských bank prostřednictvím záchranných fondů EU. Na řadu přijde také debata o finanční pomoci Kypru (EurActiv 26.6.2012) nebo vývoji situace v Řecku.  

Evropská rada závěry svého jednání z konce června označila za výrazný posun v řešení dluhové krize eurozóny. Po vlně optimismu však nyní na finančních trzích nastává opět nervozita, která ohrožuje zejména Španělsko. Jeho náklady na financování státního dluhu totiž opět stoupají k nebezpečným výškám okolo 7 %.  

Rekapitalizace bank

Španělský premiér Mariano Rajoy na tento vývoj reagoval prohlášením, že jeho země přijme další kroky, které sníží její veřejný dluh. Vyzval také k rychlému přijetí opatření, na kterých se dohodla Evropská rada.

Mezi tato opatření patří například zmíněná rekapitalizace bank prostřednictvím záchranných fondů EFSF a ESM (EurActiv 29.6.2012). Vedle Španělska o ni žádá také Itálie.

„Ve hře je důvěryhodnost celého evropského projektu,“ řekl podle agentury Reuters Rajoy.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble však upozornil na to, že Španělsko si na přímou pomoc svým bankám bude muset nějakou dobu ještě počkat.

„Dříve než bude bankám poskytnuta přímá pomoc, musí být nad nimi vytvořen dohled,“ citoval ho španělský deník El Pais. „Ten ale nezačne fungovat dříve než příští rok,“ dodal.

Evropští státníci se totiž na červnovém summitu dohodli, že dojde ke vzniku společného dohledu nad fungováním evropských bank, v jehož čele bude stát Evropská centrální banka (EurActiv 28.6.2012).

Takový systém by pak měl mimo jiné umožnit právě přímou rekapitalizaci bank. Vzniknout má podle předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye do konce letošního roku.

Německo navíc požaduje, aby byla rekapitalizace podmíněna dodržováním přísných úsporných opatření. Proti přímé pomoci bankám zadlužených zemí navíc již v rámci eurozóny vzniká opozice ze strany Finska a Nizozemska. Tyto země totiž navrhovaný systém považují za neefektivní.

Pomoc Řecku

Na dnešním setkání Eurogroup by se měli ministři financí zabývat také vývojem v Řecku.

Podle evropských představitelů totiž nedojde k aktualizaci záchranného balíčku, dokud země nepřijme přísná opatření, ke kterým se zavázala v rámci dosavadní pomoci (EurActiv 22.6.2012).

Právě dnes by měli ministři eurozóny diskutovat o tom, jak Řecko v tomto programu pokračuje. Pozitivní zprávou přitom je, že nová řecká vláda včera pohodlně prošla hlasováním o důvěře, což pomohlo odstranit jeden ze zdrojů nejistoty ohledně situace v zemi.  

Rozhodnutí o další záchraně se však podle zasvěcených pozorovatelů neočekává dříve než v srpnu.