Mezibankovní poplatky: Členské státy ještě neřekly poslední slovo

zdroj: Shutterstock; autor: Andrey Kuzmin.

Zatímco Evropský parlament má o navrhovaném zastropování mezibankovních poplatků, které si mezi sebou při každé transakci platební kartou účtují banky, poměrně jasno, členské státy ještě zdaleka ne. Vyjednávání mezi institucemi tak s největší pravděpodobností odstartuje až po volbách do Evropského parlamentu, které proběhnou letos v květnu.

„Naším hlavním cílem bylo najít správnou hranici a strop, který byl přijat v Evropském parlamentu, považuji za dobrý kompromis,“ domnívá se europoslanec Jean-Paul Gauzés, který zasedá v Hospodářském a měnovém výboru Evropského parlamentu. Ten nedávno schválil návrh nařízení Evropské komise k mezibankovním poplatkům.

Europoslanci se shodli, že mezibankovní poplatky, které si mezi sebou při každé transakci platební kartou účtují banky obchodníka a držitele karty, je nutné zastropovat. V případě kreditních karet se tak má jednat o strop ve výši 0,3 % a pro debetní karty se počítá s omezením na 0,2% nebo 7 eurocentů s tím, že bude platit vždy nižší z obou možností.

Opatření se má týkat jak domácích, tak přeshraničních plateb a mělo by začít platit do jednoho roku od momentu, kdy legislativa vstoupí v platnost.

Ještě před tím se k ní ale budou vyjadřovat europoslanci na plénu. Podle informací redakce se tak stane ještě letos, a to na miniplenárním zasedání v Bruselu, které je naplánováno na 2. dubna.

Problémy se neočekávají

Jak EurActivu potvrdilo hned několik zdrojů, zpráva výboru by plénem měla projit bez problémů.

„Naším cílem je legislativu dokončit,“ uvedl Gauzés. „Výbor odhlasoval dobré podmínky, plenární zasedání by to mělo reflektovat,“ dodal.

I přesto, že návrh legislativního balíčku, který kromě zmiňovaného nařízení k mezibankovním poplatkům obsahuje ještě revidovanou směrnici k platebním službám, v Evropském parlamentu zřejmě nenarazí, komplikace by za určitých okolností mohly přinést členské státy.

Trialog až po volbách

Členské země, které o balíčku začaly jednat teprve nedávno (na konci února), totiž ještě neřekly své poslední slovo. Podle informací EurActivu se k návrhu zatím vlažně staví země, jako je Německo, Velká Británie či Polsko.

Obávají se totiž, že omezení mezibankovních poplatků se na jejich trhu podepíše silněji, než v jiných zemích, kde se výše poplatků blíží navrženému standardu.

Jednání mezi institucemi, tzv. trialogu, se tak podle některých zdrojů dočkáme zřejmě až po evropských volbách, které proběhnou na konci května. 

Autor: Lucie Bednárová.