Rekapitalizaci bank může podle Merkel řešit summit EU

Zdroj: Evropská komise.

Evropské státy se na rekapitalizaci evropských bank musí dohodnout co nejdříve. Po schůzce s předsedou Evropské komise to uvedla Angela Merkel. Německá kancléřka dodala, že její vláda je v případě potřeby připravena k rekapitalizaci svých bank přistoupit. Čas je podle ní nyní „rozhodující“.

Rekapitalizaci evropských bank je třeba na úrovni EU koordinovat. Společný postup by evropští státníci mohli hledat už na nadcházejícím evropském summitu 17. října. Angela Merkel to řekla po včerejší schůzce s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem.

Kancléřka také uvedla, že soukromí investoři se budou na záchraně Řecka muset podílet víc, než předpokládala původní dohoda z července (EurActiv 22.7.2011). Pokud by měly banky dostat do potíží, Německo je podle ní připraveno podílet se na jejich rekapitalizaci.

O tom, že evropské banky budou kvůli své expozici vůči zadluženým zemím možná potřebovat další pomoc států, se hovoří i v souvislosti s belgicko-francouzskou bankou Dexia, která počátkem týdne požádala Francii a Belgii o podporu. V opačném případě by nesplňovala nová globální pravidla kapitálové přiměřenosti. O podobě záchranného plánu zástupci banky s představiteli obou zemí nyní jednají.

Spekulace o tom, že Evropa připravuje plán na podporu ohrožených bank, se objevily už po včerejší schůzce ministrů financí v Lucemburku, kde zástupci států naznačili, že by se účast soukromého sektoru na záchranném programu pro Řecko měla navýšit. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble měl podle informací agentury Bloomberg dále říci, že jeho země uvažuje o obnovení záchranného fondu, ze kterého se v roce 2008 financovala sanace německých bank.

„Německá vláda – a ministr financí to v posledních dvou dnech zdůraznil dostatečně – je v případě potřeby ochotná k takové kapitalizaci bank přistoupit,“ uvedla Merkel a dodala, že čas je v tuto chvíli rozhodující. „Rozhodnutí musí přijít rychle“, zdůraznila kancléřka.

Ke koordinovanému přístupu k upevnění pozice evropských bank vyzval včera evropské státníky také Mezinárodní měnový fond. MMF Evropě navrhuje plošnou rekapitalizaci všech evropských bank. „Je třeba rychle obnovit důvěru. A nejlepší způsob, jak to udělat, je poměrně rychlé navýšení kapitálu,“ citoval včera ředitele MMF pro Evropu Antonia Borgese deník Financial Times.

Podle deníku kancléřka výzvu Fondu nekomentovala.

Ve zjevném odkazu na tlak ze strany Spojených států, které EU v posledních týdnech opakovaně vyzývaly k uvolnění dalších financí na záchranu eurozóny, uvedla, že doufá že Spojené státy a Evropa spolu budou komunikovat a ne „mluvit jeden přes druhého“. „Pro trhy je samozřejmě důležité, aby výsledky, s nimiž přijdeme, ten druhý konstantně nenapadal,“ dodala.