Maďarsko riskuje podle bývalého amerického velvyslance členství v EU

Viktor Orbán, maďarský premiér; zdroj: Rada EU.

Kvůli nové ústavě, která začala platit na Nový rok, by mohlo Maďarsko přijít o členství v EU. Myslí si bývalý velvyslanec USA v Budapešti Mark Palmer, kterého včera citovala maďarská média.

„Vyloučení Maďarska z Evropské unie už není nepředstavitelné,“ uvedl včera (2. ledna) bývalý velvyslanec USA v Budapešti (1986-1990) Mark Palmer hlavnímu opozičnímu deníku Népszabadság. „Země nebude brána vážně, pokud nebude považována za demokracii,“ dodal.

Důvodem kritiky, která se v posledních dnech na Maďarsko sesypala ze všech stran, je nová ústava, která začala platit na Nový rok, a série zákonů, které maďarský parlament stihl přijmout ještě před koncem roku (EurActiv 2.1.2012).

Nezávislost demokratických institucí

Ústava, kterou na jaře loňského roku parlamentem protlačila vláda premiéra Viktora Orbána, je kritizována především za to, že podkopává nezávislost demokratických institucí v zemi (včetně centrální banky), soudnictví a médií. Zároveň obsahuje i ustanovení, která podle kritiků naruší náboženskou svobodu v zemi.

I přesto, že se v okamžiku svého vstupu do EU v roce 2004 Maďarsko zavázalo k tomu, že jednou přijme společnou měnu euro, nová konstituce považuje za jediné možné platidlo v zemi forint.

Kritici také poukazují na to, že konstituce posiluje vládu Orbánova Fidesze (Svaz mladých demokratů), kteří v parlamentních volbách na jaře roku 2010 získali absolutní většinu v parlamentu. Opatření, která nová konstituce zavádí, lze totiž změnit pouze hlasy dvou třetin všech poslanců.

„Viktátor“

Kromě bývalého velvyslance v Maďarsku Palmera kritika na adresu „Viktátora“, jak se mezi odpůrci přezdívá premiérovi Viktoru Orbánovi, zazněla i od americké ministryně zahraničí Hilary Clinton nebo předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa. Oba politici zaslali maďarskému premiérovi dopis, v němž vyjádřili své znepokojení.

Od Nového roku se protestuje i v ulicích hlavního města, kde se sešlo na několik tisíc lidí včetně opozičních politiků. Mezi demonstrujícími tak fotoaparáty reportérů mohli zachytit i bývalého socialistického premiéra země Ference Gyurcsánye.