Maďarsko přišlo o záchrannou síť MMF

Jednání Maďarska s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a Evropskou unií o podmínkách záchranného úvěru ztroskotala, protože tito věřitelé trvali na razantních úsporných opatřeních, na která maďarská vláda odmítla přistoupit. Informuje o tom maďarský EurActiv.

Maďarsko dostalo stopku pro další úvěr od MMF a EU, protože jednání o stavu ekonomiky a podmínkách podpory selhaly. MMF spolu s EU trvaly na dalším šetření, maďarská vláda však další škrty dělat odmítá. Jak řekl analytik ING David Németh maďarskému týdeníku HVG, země však v současnosti půjčku nepotřebuje.

Németh zdůraznil, že Maďarsko je schopné získat prostředky z emise dluhopisů a státních pokladničních poukázek. Kromě toho má země devizové rezervy díky předchozím půjčkám od MMF a EU. Podle Németha je tedy mnohem důležitější, jak bude vláda v nejbližších dnech komunikovat.

Maďarský premiér Viktor Orbán odmítal odpovídat na otázky a novinářům vzkázal, aby se obrátili na ministra financí György Matolcsyho, protože on je za záležitost odpovědný – a tedy příslušný o ní mluvit. Orbán se s delegací z MMF a EU setkal až v posledním stádiu vyjednávání, protože byl v předchozím období v zahraničí.

Jde již o druhý podobný skandál od dubnového vítězství konzervativní strany Fidesz v parlamentních volbách. Začátkem června forint dramaticky oslabil po neuváženém prohlášení místopředsedy Fidesz Lajos Kósa, že Maďarsko je blízko bankrotu.

Dejte jim co chtějí!

Maďarská socialistická strana (MSZP), bývalá vládnoucí a dnes největší opoziční partaj v parlamentu, vyzvala premiéra Orbána, aby neohrožoval finanční stabilitu země a udělal všechno pro to, aby se obnovila důvěra v maďarské veřejné finance doma i v zahraničí. Podle předsedy MSZP Attily Mesterházyho budou maďarské firmy a občané nést „závažné důsledky“, pokud se mu to nepodaří.

Socialisté navíc vyzvali ke zveřejnění závěrů jednání s EU a MMF, aby se konkrétně vysvětlilo, proč rozhovory ztroskotaly. Také chtějí, aby vláda okamžitě stanovila datum obnovení vyjednávání. Tamás Hegedűs z parlamentní strany Jobbik tvrdí, že zahraniční delegace dělala na Maďarsko nátlak. „Buď dáme MMF a EU, co chtějí dobrovolně, nebo nás donutí tak učinit,“ vysvětlil Hegedűs vyjednávací pozici věřitelů.

MMF: Žádné nový úvěr

Lídr delegace MMF Christoph Rosenberg po ztroskotání jednání uvedl, že Maďarsko v letech 2011 – 2012 neobdrží nový úvěr. Fond navíc chce více informací o maďarském rozpočtu na příští rok. Podle Rosenberga je stále nejistá udržitelnost plánovaných rozpočtových opatření.

Matthew Newman, mluvčí Evropské komise, připomíná, že Brusel letos od Maďarska očekává schodek 3,8 % HDP a doufá, že příští rok se dostane pod 3 %.

Maďarská tisková agentura MTI mezitím oslovila odborníky s otázkou, jaké by mohly být důsledky zastavení podpory. Podle nich je to pro trhy špatná zpráva a je třeba očekávat oslabování forintu a růst úrokových sazeb.

Bankovní daň a strukturální reformy

Jedním ze sporných bodů v rámci jednání byl plán uvalit na banky dodatečnou daň. Ministr Matolcsy potvrdil, že vláda trvá na zavedení bankovní daně, protože je to jediná alternativa k úsporným opatřením, která podle něj nejsou udržitelná. Příliš by totiž přiškrtila růst a konkurenceschopnost.

Podle Matolcsyho však není třeba "házet flintu do žita". „Rozhovory s MMF a EU ještě neskončily, spíš bych řekl, že tohle kolo jednání nebylo úspěšné,“ zdůraznil. MMF a EU jsou proti plánované maďarské dani. MMF tvrdí, že uškodí růstu a omezí úvěrování hospodářství, EU zase věří, že by v důsledku jejího zavedení došlo nejen k poklesu ekonomiky, ale také objemu investic.

Podle Bruselu potřebuje maďarská vláda více času na předložení detailů prováděných reforem v oblasti veřejné dopravy, zdravotnictví a dalších sektorech. Matolcsy zdůraznil, že země začala se strukturálními změnami a bude v nich pokračovat. „Začínáme na politickém poli,“ podotkl a odkázal tak na plánované snížení počtu poslanců v parlamentu.

Zatímco MMF se ještě stále snaží překonat rozpory s maďarskou vládou, Komise věří, že bude moci v jednání pokračovat až později.