Maďarsko požádalo o mezinárodní pomoc

Viktor Orbán, maďarský premiér; zdroj: Rada EU.

Maďarský premiér Viktor Orbán se včera (21. listopadu) obrátil na Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond s žádostí o „preventivní finanční pomoc“. Budapešť se totiž obává, že hospodářská krize v Evropě bude mít vážný dopad i na její ekonomiku.

Žádost maďarského premiéra o předběžnou finanční pomoc, která by zemi ochránila před důsledky pokračující evropské hospodářské krize, novinářům potvrdil mluvčí eurokomisaře pro hospodářské a měnové záležitosti Amadeu Altafaj. Dodal ale, že přesná částka zatím nebyla stanovena.

Podle informací maďarských médií premiér Viktor Orbán zdůraznil, že země není na externím financování závislá. Podle maďarského ministra financí Györgyho Matolcsyho země nepotřebuje pomoc MMF kvůli financování veřejného dluhu (82 % HDP) a ani k tomu, aby udržela rozpočtový deficit pod hranicí 3 % HDP (jedno z tzv. Maastrichtských kritérií pro přijetí společné měny euro). Chce prý jen využít všechny dostupné zdroje financí, včetně dočasného úvěru, ke stimulaci národní ekonomiky. Podle dřívějších vyjádření by měla být pomoc aktivována na začátku příštího roku.

I tak se ale rozhodnutí maďarské vlády může jevit jako překvapivé. Když se v roce 2008 začaly v Evropě projevovat první známky finanční a hospodářské krize, Maďarsko bylo první zemí, která se obrátila na EU a Mezinárodní měnový fond (MMF) s žádostí o podobnou finanční pomoc. Kvůli razantním úsporným opatřením, kterými byl záchranný úvěr ve výši téměř 20 miliard eur podmíněn, ale dohoda ztroskotala (EurActiv 21.7.2010).

Čína a Saúdská Arábie jako alternativa?

Orbán zároveň připustil, že kromě mezinárodních organizací země uvažuje i o „pomoci“ ze strany Číny nebo Saúdské Arábie.

„Jestliže potřebujeme peníze, budeme vydávat dluhopisy. Problémem ale je, že musíme platit vysoké úroky. Dohody, která by zaručovala naši národní nezávislost a sledovala by naše ekonomické zájmy, můžeme dosáhnout i tak, že vezmeme v úvahu Čínu a Saúdskou Arábii,“ uvedl. 

Stanoviska: 

Evropská komise potvrdila, že žádost maďarských úřadů na možnou finanční pomoc obdržela, a dodala, že se Budapešť ve stejně záležitosti obrátila i na MMF. „Komise nyní žádost ve spolupráci se členskýci státy EU a MMF podrobí analýze,“ uvádí se v prohlášení evropské exekutivy.