Maďarsko může přijít o půjčku z MMF, Komise chystá i další postihy

zdroj: CreativeCommons.org, autor: Daniel Végel

Evropská komise včera (3. ledna) pohrozila Maďarsku právními postihy, pokud se potvrdí, že jeho nová ústava porušuje evropské zakládající smlouvy. Země navíc může ztratit šanci na získání preventivní finanční pomoci od Mezinárodního měnového fondu.

Evropská komise vyjádřila své znepokojení nad novou maďarskou ústavou, která vstoupila v účinnost na začátku roku. Řada jejích bodů totiž možná porušuje předpisy Evropské unie. 

„Dnes jsme obdrželi překlady nové ústavy. Naši právní experti nyní posoudí, zda jsou platné naše obavy, že ústava neodpovídá normám EU,“ řekl včera (3. ledna) mluvčí Komise Olivier Bailly. Podle jeho slov by rozhodnutí mělo přijít do konce týdne.

Spolu s ústavou bylo na konci minulého roku přijato ještě několik dalších zákonů. Nová legislativa je kritizována především za ohrožování nezávislosti demokratických institucí jako například centrální banky, soudů nebo médií. Zároveň obsahuje i ustanovení, která podle kritiků narušují náboženskou svobodu. Příliš prý také posiluje roli Fideszu, vládnoucí strany pod vedením premiéra Viktora Orbána (EurActiv 3.1.2012).

Na adresu Maďarska nyní proto zaznívá kritika ze strany mezinárodních institucí i ostatních států. Předseda komise José Manuel Barroso si na konci prosince vyměnil s Orbánem několik dopisů, ve kterých premiéra vyzval, aby jeho vláda neohrožovala nezávislost centrální banky, a připomněl znepokojení Komise nad omezováním svobody médií.

V dopise z 28. prosince Barroso varoval, že Komise bude vůči Maďarsku prosazovat právní postihy, pokud expertní analýza potvrdí, že ústava je v rozporu s evropskými smlouvami.

Podle Baillyho informací by první sankce mohly přijít již příští týden po prvním letošním zasedání kolegia Komise, které se koná 11. ledna.    

EU nepodpoří půjčku od MMF

Kromě právních postihů hrozí, že zákon o centrální bance schválený na konci roku (EurActiv 2.1.2012) by mohl Maďarsko připravit o plánovanou preventivní půjčku od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a EU ve výši 20 miliard eur, o kterou požádalo v listopadu (EurActiv 22.11.2011). Prostřednictvím této finanční pomoci se chtělo vyhnout hrozící ekonomické nestabilitě.

V polovině prosince byla ale jednání o půjčce zastavena. Nová vyjednávání jsou naplánována na polovinu ledna. Nejdříve by se všechny tři zúčastněné strany měly sejít ve Washingtonu (11. ledna) a následně pak v Budapešti (16.–19. ledna).  

Podle mluvčího Komise však zástupci EU „nepojedou do Budapešti, pokud kvůli nové legislativě dojde ke ztrátě nezávislosti maďarské centrální banky“.