Maďarsko dostane rekordní půjčku

Včera Mezinárodní měnový fond (MMF) schválil zatím největší finanční injekci pro určitou zemi od začátku krize. Spolu s Evropskou unií a Světovou bankou mu půjčí 25 miliard dolarů, což by Maďarsku mělo navrátit důvěru v očích zahraničních investorů.

Souvislosti:

Maďarsko je dlouhodobě co se hospodaření s veřejnými penězi týká „černou ovcí“ mezi členskými zeměmi Unie, které k ní přistoupily v roce 2004. Ještě před dvěma lety dosahoval deficit veřejných rozpočtů Maďarska závratných 9,2% HDP, který se díky drastickým škrtům podařilo minulý rok srazit na 5%. Letos se tato statistika měla přiblížit hranici požadované pro vstup do eurozóny (tedy 3%) a příští rok ji pokořit.

S takto optimistickým scénářem se však Maďarsko může nyní pravděpodobně rozloučit – uvedené snižování rozdílu mezi příjmy a výdaji státního rozpočtu totiž předpokládalo, že tamní ekonomika bude příští rok růst o 3%. Z nejnovějších předpovědí však vyplývá, že ji naopak čeká první propad od roku 1993 ve výši až 1% HDP. Splnění Maastrichtských kritérií plánované na příští rok se tedy velmi pravděpodobně bude muset odložit.

Připomeňme, že Maďarsko bylo už od počátku 80. let díky vysokému vládnímu dluhu velmi náchylné k otřesům při finančních krizích a při řešení problémů se vždy velmi ochotně obracelo na MMF. Kabinety vládnoucí v devadesátých letech rozhazovačnými programy zaměřenými především na dostupné bydlení, výstavbu dálnic a zvyšování platů státních zaměstnanců dále prohloubily veřejný dluh.

Témata:

Jen za poslední tři měsíce spadla hodnota maďarského forintu vůči euru o 20%, což reflektovalo snahu mnoha západoevropských investorů o prodej rizikových aktiv. Tento trend do značné míry zasáhl právě některé rozvíjející se trhy, které slibují sice velké výnosy avšak spojené se značným rizikem. Maďarská centrální banka se snažila nepříznivý trend v posledních týdnech zvrátit zvyšováním základní úrokové sazby, nicméně tamní měna opět výrazně posílila až po oznámení mezinárodní finanční pomoci.

Na půjčce v celkové výši 25,1 miliardy dolarů (tato částka více než desetkrát překračuje kvótu, která je pro půjčky Maďarsku u MMF vyčleněna) se budou podílet tři instituce: MMF poskytne 15,7 miliardy, Unie 8,1 miliardy a Světová banka 1,3 miliardy. Prostředky bude moci maďarská vláda čerpat po dalších 17 měsíců a nemusí je využít v celkové výši. Je to zatím nejvyšší částka, kterou MMF „přiklepl“ určité zemi od začátku krize. Minulý týden padlo rozhodnutí o půjčce ve výši 2,1 miliardy dolarů Islandu a 16,5 miliardy Ukrajině.

Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn k účelu finanční injekce na včerejší tiskové konferenci uvedl: „Balíček schválený na dnešním setkání by měl především zajistit dostatečnou likviditu a dostatek kapitálu pro maďarský bankovní systém. Tyto nástroje zajistí menší zapojení vládních financí a přispějí k dlouhodobé stabilizaci maďarského veřejného dluhu.“