Maďarsko varuje před hrozící krizí v EU

maďarsko

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány varoval, že plány Velké Británie na omezení regionální pomoci mohou způsobit závažný konflikt.

V rozhovoru pro deník Financial Times Gyurcsány uvedl, že pokud západoevropské státy nebudou dostatečně štědré vůči chudším členským státem z východu, mohou čelit „nejvážnějším možným problémům mezi rozličnými částmi Evropy“. Gyurcsány dodal, že by nebylo dobré, aby celý rozpočet EU stanovily jenom čistí přispěvatelé.

Jeho prohlášení je reakcí na nejnovější plán britského předsednictví na snížení regionální pomoci novým členským státům o 10% (viz Británie zvažuje výraznou redukci rozpočtu EU). Britský plán okamžitě odmítlo i Polsko. Polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz řekl: „Budeme bojovat a vyhrajeme.“ Jeho ministr zahraničí Stefan Meller zase uvedl, že „nemůžeme akceptovat rozpočet, který by byl pro nás tak katastrofální.“

Zprávy o britském návrhu už unikaly i před jeho oficiálním zveřejněním. Martin Jahn, místopředseda české vlády, tehdy uvedl: „Neříkám, že by to bylo přijatelné, ale myslím, že by se o tom dalo začít mluvit, pokud by se zlepšily podmínky čerpání.“

Dnes by měl být zveřejněn i společný dopis premiérů států V4, ve kterém by měli britský návrh odmítnout a vyzvat bohaté členské státy EU k solidaritě.

Britský premiér Tony Blair se bude snažit svůj návrh obhájit před novým členskými zeměmi ve čtvrtek v Talinu, kde se setká s premiéry Litvy, Lotyšska a Estonska a v pátek v Budapešti, s premiéry zemí V4.