Kypr chce v roce 2008 přijmout euro

Podle informací Evropské komise bude Kypr pravděpodobně další členskou zemí EU, která vstoupí do eurozóny. V současné době vyhlídky ekonomického růstu v eurozóně vypadají slibně.

Mluvčí Evropské komise Amelia Torres včera potvrdila, že Kypr oficiálně požádal o členství v Hospodářské a měnové unii (HMU). Torres naznačila, že časový harmonogram přijetí společné evropské měny na Kypru bude podobný jako u Slovinska, které vstoupilo do eurozóny v lednu 2007 jako první z nových členských zemí Unie.

Komise a Evropská centrální banka (ECB) by měly předložit své zprávy o připravenosti Kypru na členství v eurozóně v polovině května 2007. Konečné rozhodnutí o vstupu Kypru do HMU v roce 2008 bude v rukou ministrů financí, jejichž verdikt by měl padnout v červnu.

Kypr nemá důvod se obávat, že by jeho žádost byla zamítnuta. Země eurozóny vykazují růst a podle analytičky Capital Economics Jennifer Upham, se bude tento trend pokračovat po celý rok 2007.

Kromě otázky vstupu Kypru do HMU se bude Komise zabývat také hodnocením programů stability a konvergence třetí skupiny členských zemí Unie. Mezi tyto země patří Řecko, Portugalsko, Estonsko, Litva, Švédsko a Spojené království.

Komisař pro ekonomiku a měnové otázky Joaquín Almunia řekl: „Významná restrukturalizace rozpočtu právě probíhá v Portugalsku a Řecku.“ Na druhé straně ale zdůraznil, že „je stále nutné vyvinout velké úsilí na konsolidaci veřejných financí“.