Kypr a Malta dostaly zelenou – v lednu přijmou euro

Lídři sedmadvacítky ve čtvrtek schválili začlenění Kypru a Malty do eurozóny. Vyslyšeli tak doporučení Evropské centrální banky (ECB) a Komise. Obě země přijmou společnou měnu k 1.1.2008. V Česku je euro zatím v nedohlednu.

Obě ostrovní země splnily nutná kritéria pro vstup do eurozóny. Udržely fiskální disciplínu, cenovou stabilitu, úrokovou míru i kurs v daném pásmu, a tak mohla Komise za souhlasu ECB v květnu „posvětit“ návrh na začlenění obou zemí do elitního klubu, který se v lednu rozroste už na patnáct zemí. Kypr se vzdá své libry a Malta liry, aby přijaly společnou evropskou měnu.

Malta i Kypr byly součástí hromadného rozšíření EU o 10 nových členů v květnu 2004. Z nich se platí eurem zatím jenom ve Slovinsku, které svou původní měnu denár opustilo s velkou slávou letos v lednu. Za půl roku přijdou na řadu oba středomořské státečky. Ostatní nováčci touží po euru z důvodu expandujících veřejných výdajů či nezkrotné inflace zatím marně. Blízko byla Litva, které ale těsně uniklo inflační kritérium. Další rozšíření měnové unie se očekává nejdříve v lednu 2009, kdy pravděpodobně přistoupí Slovensko. Česko trápí rozpočtové deficity a ani současný termín – leden 2012 – se většině odborníků nezdá právě reálný.

Eurozóna dnes vyprodukuje HDP v hodnotě asi 8 biliónů eur. Noví členové k této částce přispějí především příjmy z turistického ruchu, které jsou pro tamní ekonomiky klíčové. V celkovém objemu se však bude jednat o zanedbatelná 0,2%. Počet obyvatel měnové unie (v současnosti asi 318 mil.) se zvýší o 1,2 miliónu.

Komisař pro měnové otázky Joaquín Almunia ocenil rozhodnutí členských států: „Díky Hospodářské a měnové unii zažívá eurozóna desetileté období cenové stability a nízkých úrokových měr. Po Slovinsku přijmou v roce 2008 euro Kypr a Malta a budou moci těžit z makroekonomické stability a ochrany, kterou přináší jednotná měna. Je důležité, aby si obě země v následujících šesti měsících zajistily hladký přechod na euro.“

Rozšíření eurozóny musí na svém zasedání, které začíná 10. července, ještě schválit ministři financí sedmadvacítky. To je ovšem vzhledem k jejich předběžnému souhlasu už spíše formalita. Na tomto setkání budou též určena další specifika celého procesu jako např. konverzní poměr starých měn vůči euru.