Dluhová krize v eurozóně hýbe americkou předvolební kampaní

Barack Obama, François Hollande a David Cameron na summitu G8 v Camp Davidu; zdroj: Rada EU

Ekonomika je hlavním tématem kampaně před americkými prezidentskými volbami, které se budou konat v listopadu. Krize v eurozóně se pak podle expertů stala varovně vztyčeným prstem, který Republikánská strana využívá proti současnému prezidentovi Baracku Obamovi. Ten zdůrazňuje, že podporuje přijetí rozhodných kroků pro řešení evropské krize.

„Nemyslím si nutně, že Evropané nechají euro padnout. Budou ale muset přijmout rozhodné kroky,“ řekl na konci minulého měsíce americký prezident Barack Obama na benefiční akci v rámci své předvolební kampaně.

„Trávím obrovské množství času tím, že se s nimi pokouším spolupracovat. Čím dříve podniknou nějaká rozhodná opatření, tím lépe se se vším vypořádáme,“ dodal.

O situaci v eurozóně Obama skutečně každý týden komunikuje alespoň s jedním z evropských lídrů, ať už je to italský ministerský předseda Mario Monti, francouzský prezident François Hollande nebo španělský premiér Mariano Rajoy.

Při nedávném telefonickém hovoru s Montim americký prezident zopakoval, že „podporuje rozhodnou akci“ pro vyřešení dluhové krize.   

Obamův ministr financí Timothy Geithner navíc nedávno navštívil německý ostrov Sylt, kde se setkal se svým protějškem Wolfgangem Schäublem. Jednal s ním například o otázkách připravované evropské bankovní unie.  

Řecký nebo americký sen?

Ekonomika je v době hospodářské krize hlavním tématem listopadových amerických prezidentských voleb. Krize eurozóny se podle expertů stala „strašákem“, kterého Obamův soupeř, kandidát Republikánské strany Mitt Romney poměrně úspěšně využívá proti současnému prezidentovi.

„Náš prezident z nás víc a víc dělá Evropu. Nechci, abychom byli jako Evropa. Chci, abychom byli jako Amerika,“ prohlásil Romney v neděli (12. srpna) během své návštěvy Severní Karolíny.

„Kdyby platila Obamova pravidla pro půjčky, zdanění a výdaje, vstoupili bychom do zlaté éry společně s Řeckem,“ řekl zase republikánský kandidát na viceprezidenta Paul Ryan, který je znám jako zastánce tvrdé fiskální politiky. Republikánský tým ostatně jako zastánce konzervativního pojetí ekonomiky sází v Evropě především na Německo, které se také staví za přísná úsporná opatření.   

Ve článku pro německý ekonomický deník Handelsblatt kritizoval v červenci Romneyho ekonomický poradce Glenn Hubbard Obamovu administrativu za podporu myšlenky eurobondů a přímé rekapitalizace španělských bank z evropských záchranných fondů. To jsou přitom otázky, ke kterým je do značné míry skeptická i vláda německé kancléřky Angely Merkel.

Hubbard také připomněl, že stejně jako v Evropě, i ve Spojených státech se politici dohadují o tom, zda má v době ekonomické krize přednost podpora hospodářského růstu, nebo fiskální opatření (EurActiv 13.8.2012).

„Zatímco Evropě radí, aby zvýšila rozpočtové výdaje v eurozóně, potýká se Obama s bezprecedentním zadlužením, které kdy Spojené státy potkalo v době míru,“ dodal.