Komise: Ukažte, že nežijete v bublině

Evropská komise vyzvala unijní instituce, aby byly solidární s občany zasaženými ekonomickou krizí a uskrovnily se. Bruselští úředníci by například měli snížit počet služebních cest. S drastickými škrty se ale nepočítá.

Komisař pro finanční plánování a rozpočet Janusz Lewandowski v dopisu zaslaném minulý týden všem 16 unijním institucím a 30 agenturám nabádá úředníky k úsporným opatřením tak, aby růst výdajů v roce 2012 nepřesáhl jedno procento.

„Některé unijní instituce vysílají na zahraniční konference v Evropě až padesát svých zaměstnanců. Možná by ale stačilo vyslat třicet,“ uvedl pro portál EUobserver.com jednu z oblastí, kde by se mohl Brusel uskrovnit, mluvčí komisaře Lewandowskiho Patrizio Fiorilli.

„Musíme ukázat určitou solidaritu (…) Unijní instituce musí vyslat zprávu, že nežijí mimo realitu v nějaké bublině,“ dodal.

Na otázku, zda komisař Lewandowski uvažuje i o nějakých vážnějších škrtech, jako například zrušení Výboru regionů, které nedávno navrhla frakce Liberálů a demokratů v Evropském parlamentu, Fiorilli uvedl, že „si neumí představit, že by došlo k něčemu revolučnímu nebo drastickému“.

Obětuje se Francie nebo Lucembursko?

Podle nejmenovaného zdroje z Evropské rady ale existuje jen malá šance, že by se podařilo náklady bruselských institucí výrazně snížit. K zásadnímu plýtvání dochází zejména při stěhování Rady EU na tři měsíce do Lucemburku a udržování lucemburského sídla zbylých devět měsíců, kdy Rada zasedá v Bruselu, domnívá se diplomat.

A podobná situace je i u Evropského parlamentu a jeho tří sídel. Stěhování europoslanců každý měsíc na týdenní plenární zasedání ve Štrasburku stojí miliony eur, dokáže ho ale zastavit jen rozhodnutí Francie obětovat se a vzdát se štrasburského sídla.

A se škrty nepočítá ani Evropská rada a její předseda Herman Van Rompuy, který by se měl stěhovat do nového sídla v podobě „vajíčka s dvorem uprostřed“ za 300 milionů eur.

Evropský parlament podle informací EUobserveru pravděpodobně komisaři Lewandowskimu odpoví, že by rád ušetřil, ale Lisabonská smlouva si žádá nových povinností a nových zaměstnanců, které je budou plnit.

Podle portálu ale prostor pro úspory v případě Evropského parlamentu určitě existuje. Například informační kanceláře EP v některých státech jako Francie, Belgie, Německo nebo Itálie se dublují s oficiálním zastoupením EP a parlament by jejich zrušením ušetřil až 3,1 mil. eur. Stejně tak kdyby EP upustil od podávání nápojů zdarma na svých konferencích, získal by 1,5 mil. eur.

A pokud to EP myslí se solidaritou s evropskými občany opravdu vážně, měl by se podle EUobserveru zamyslet nad svou vozovou flotilou za 3,6 mil. eur ročně, kterou se řada poslanců nezdráhá využívat například pro cesty do Paříže nebo Berlína.