Komise přichystá plán rekapitalizace evropských bank

Zdroj: Evropská komise.

Členské státy Evropské unie by měly přikročit ke koordinované rekapitalizaci svých bank a zbavit je případných toxických aktiv. V projevu, který pozorovatelé označují za jasný signál, že se v EU schyluje k důležitému kroku, jenž má zachránit evropský finanční sektor, to včera řekl předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

„Navrhujeme členským státům, aby přistoupily ke koordinované rekapitalizaci bank a zbavily je toxických aktiv, které mohou vlastnit,“ uvedl předseda Evropské komise.

José Manuel Barroso dále řekl, že Komise brzy představí vlastní návrh, jak by měla koordinované posílení evropských bank vypadat. Ke společné akci tento týden vyzvala také německá kancléřka Angela Merkel (EurActiv 6.11.2011) a mluví o ní i další evropští politici.

Jak uvádí deník Financial Times, z Barrosova projevu zatím není jasné, zda by za posilování kapitálu bank měly být zodpovědné spíše členské státy nebo záchranný fond eurozóny EFSF. Řada evropských politiků (a jak deník poznamenává, i úředníků Evropské komise) ale trvá na tom, že pomoc bankám by v první řadě měly poskytnout vlády členských států a teprve v krajní nouzi evropský nástroj finanční stability.

Využití EFSF k rekapitalizaci bank prosazuje Paříž, ale podle deníku je v tomto postoji osamocená. Právě francouzské banky jsou přitom událostmi v eurozóně ohroženy nejvíc. Ve svých portfoliích mají totiž velký podíl řeckých, španělských a italských dluhopisů.

Optimismus na trzích podpořila také Evropská centrální banka, která včera rozhodla o tom, že svou základní úrokovou sazbu ponechá na dosavadních 1,5 %, a oznámila, že na podporu evropských bank uvolní 40 miliard euro.

Obavy z možného kolapsu evropských bank vzrůstají s tím, jak se stupňuje hrozba další recese a trhy očekávají, že do pádu Řecka mohou zbývat už jen měsíce. První varovný signál vyslala francouzsko-belgická banka Dexia, která začátkem týdne požádala vlády obou zemí o pomoc. Banku nyní zřejmě čeká rozdělení a následné znárodnění.

Koordinovanou rekapitalizací bank by se evropští politici měli zabývat už na nadcházejícím summitu EU.