Kdo bude dohlížet na rozpočty zemí EU, je stále ve hvězdách

Sídlo Evropského parlamentu ve Štrasburku; zdroj: CreativeCommons, autor: Jan Beckendorf

Bitva mezi Francií a Evropským parlamentem o dohled nad hospodařením členských zemí eurozóny není navzdory spekulacím, které do evropského tisku pronikly minulý týden, ještě u konce. Potvrdily to zdroje z evropských institucí.

Podle nejmenovaného zdroje se „jedná se o velmi delikátní a citlivé rozhovory“ a je třeba, aby „řešení bylo kreativní“.

Evropská média minulý týden začala spekulovat o údajném kompromisním návrhu, s nímž měla přijít Francie. Poslanci Evropského parlamentu ale jeho existenci popřeli a uvedli, že o ničem nevědí.

EU o tzv. šestibodovému balíčku, jehož součástí je zpřísnění dohledu nad rozpočtovými deficity, mírou zadlužení a dalšími makroekonomickými nerovnováhami, jedná od října 2010. Evropský parlament a členské státy se ale nemohou dohodnout, jak přísná by nová pravidla měla být.

Původní návrh Evropské komise totiž počítá s posílením jejích pravomocí na úkor členských států. Členské státy by podle tohoto materiálu mohly návrh Komise na uvalení sankcí za porušování pravidel Paktu stability a růstu zvrátit pouze v případě, že se jim na svou stranu podaří získat kvalifikovanou většinu členských států (jedná se o mechanismus známý jako obrácená kvalifikovaná většina, RQMV).

Řadě zemí v čele s Francií se ale takový návrh ani trochu nezamlouvá a argumentují obavami ze ztráty suverenity ve fiskální oblasti. Podle většiny poslanců v Evropském parlamentu je ale třeba zabránit opakování situace, kdy za rozhodování o uvalení sankcí byly zodpovědné prakticky pouze členské státy a na postihy díky tomu nikdy nedošlo.

Nizozemská zpravodajka k šestibodovému balíčku Corien Wortmann-Kool (EPP) si postěžovala, že informace, které se minulý týden objevily v médiích, vyvolaly dojem, že mezi Francií a europoslanci proběhlo jednání o kompromisu.

Zdroje sice existenci francouzského návrhu nepopřely, ale řada z nich uvedla, že míč je ve skutečnosti na straně europoslanců. Ti projednávání balíčku v červnu odložili (EurActiv 7.7.2011).

„Zohlednili jsme velkou část požadavků Parlamentu. Nejnovější pozici Parlamentu ale neznáme, protože se o ní nehlasovalo,“ uvedl zdroj.

V současné době tedy není jasné, nakolik bude kompromis skutečně „kreativní“. Zástupci jiných členských zemí uvedli, že o jeho obsahu nic nevědí.

Polské předsednictví a Evropská komise se zjevně rozhodly, že žádné podrobnosti ohledně šestibodového balíčku na veřejnost nepustí. Podle zdroje z institucí EU minulá předsednictví poskytovala médiím příliš mnoho informací a poškozovala tím vztahy s dalšími jednajícími stranami.