Juncker se nemusí obávat, o důvěru pravděpodobně nepřijde

Jean-Claude Juncker; zdroj: Evropský parlament.

Hlasování o vyslovení nedůvěry předsedovi Evropské komise Jean-Claudeu Junckerovi, který je v úřadu necelý měsíc, zřejmě nemá šanci na úspěch. Za Junckerem stojí nejsilnější strany v Evropském parlamentu, které jeho „politickou popravu“ nedovolí.

Židle pod čerstvým předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem může zůstat klidná a přestat se třást. Čtvrteční hlasování o vyslovení nedůvěry předsedovi, který je v úřadu ani ne třicet dní, totiž pravděpodobně skončí fiaskem.

Návrh na jeho odvolání vznesly antievropské strany včetně britské UKIP (Strana nezávislosti Spojeného království) a francouzské Národní fronty Marine Le Penové.

Příčinu jim k tomu zavdala nedávná aféra označovaná LuxLeaks. Zveřejnění tajných dokumentů odhalilo praktiky lucemburských úřadů, které v minulosti udělaly ze země daňový ráj. Vše se mělo navíc odehrát s vědomím tehdejšího premiéra a ministra financí Lucemburska Junckera.

Jak již bylo řečeno, šéf Komise čtvrteční hlasování téměř jistě přežije. Velké politické frakce totiž mají v Evropském parlamentu dostatečnou sílu k tomu, aby hlasování o nedůvěře zvrátily. Svědčila o tom i včerejší diskuse v plénu, která se změnila v ostrou výměnu názorů.

Podle lídra liberálů (ALDE) Guye Verhofstadta, hrají euroskeptici svým jednáním pouze své „malé hry“ a brání institucím ve fungování.

Marine Le Penová, která vede francouzskou Národní frontu, na to odvětila, že Junckerův několikrát opakovaný slib, že si jeho Komise posvítí na daňové úniky v EU, je „důvěryhodný stejně jako postavit Al Caponeho do čela mravního výboru“.

Vůbec nejpeprnější slova padala poté, co lídr liberálů a bývalý předseda belgické vlády Verhofstadt, obvinil UKIP kvůli spolupráci na vyvolání hlasování o nedůvěře Junckerově Komisi s Le Penovou z „rasismu, xenofobie a islamofobie“. Poslanci UKIPu proto požadovali po předsedajícím, aby Verhofstadta oficiálně napomenul. Jejich žádosti ale nebylo vyhověno.

Pro úspěch čtvrtečního hlasování o nedůvěře Komisi je nutná dvoutřetinová většina.

Autor: Marek Vondřích