Juncker: Ministři, máte týden na vyřešení detailů o EFSF

Ministři financí členských zemí EU, kteří dnes (15. března) jednají v Bruselu, se budou detaily navýšení stávajícího záchranného mechanismu zabývat ještě příští týden. Médiím to sdělil šéf eurozóny Jean-Claude Juncker. Jejich schůzka proběhne jen několik dnů před vrcholným summitem Evropské rady.

Aby stihli doladit všechny detaily před vrcholným zasedáním Evropské rady, které v Bruselu proběhne na konci měsíce (24. – 25. března), ministři financí členských zemí EU platících eurem se budou muset sejít ještě jednou. Novinářům to dnes oznámil šéf eurozóny a lucemburský premiér v jedné osobě Jean-Claude Juncker a prozradil, že se tak stane příští týden v pondělí (21. března). 

Šéfové státních pokladen, kteří dnes jednají v Bruselu, se totiž věnují agendě, jež jim předpřipravili vrcholní představitelé členských států a unijních institucí. Ti se na pátečním mimořádném summitu, který se protáhl až do hluboké sobotní noci, shodli na tom, že je třeba mj. navýšit stávajících stabilizační fond (EFSF), který byl vytvořen pro případnou pomoc zadluženým zemím.  

Fond v současné době disponuje 440 miliardami eur, ale ve skutečnosti lze použít pouze 250 miliard. Zbytek totiž představuje rezervu, z níž se nedá čerpat, aby si fond udržel nejvyšší ratingová ohodnocení. 

Jelikož se jedná o projednání složitých technických detailů, na něž mají členské státy mnohdy rozdílné pohledy, ministři budou potřebovat nějaký čas, aby zvážili všechny možná řešení. 

Stávají fond, z něhož zatím čerpalo pouze Irsko (v době, kdy o půjčku požádalo Řecko, fond ještě neexistoval), bude v roce 2013 nahrazen permanentním mechanismem – tzv. Evropským stabilizačním mechanismem, na jehož zřízení se v prosinci dohodl summit EU (EurActiv 17.12.2011). 

Jeho výše by měla dosáhnout 500 miliard eur (v přepočtu přibližně 12 bilionů Kč) a pro státy, jež se dostanou do hospodářských potíží, bude k dispozici celá částka (EurActiv 15.2.2011).