Juncker má průšvih, vybudoval daňový ráj

Jean-Claude Juncker; zdroj: Rada EU.

Nový ministerský předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker musí vysvětlit, jak je možné, že za jeho vlády vyrostl v Lucembursku daňový ráj. Podle uniklých dokumentů (LuxLeaks) si mělo až 300 nadnárodních firem domluvit s lucemburskými úřady daňové výhody, které jim přinesly miliardové úlevy. Někteří europoslanci požadují, aby šéf Komise Juncker svou funkci složil.

Bude nová Evropská komise efektivně bojovat proti daňovým rájům, když nyní vyšlo najevo, že se její předseda Jean-Claude Juncker coby lucemburský premiér a ministr financí přímo podílel na vzniku jednoho z nich? To je otázka, která minulý týden plnila stránky všech bruselských novin.

Jean-Claude Juncker, který stál v čele lucemburského kabinetu téměř dvě desetiletí (a před tím vykonával funkci ministra financí), ze své pozice připravil v Lucembursku takové podmínky, že tu v současné době daní nejméně 340 globálních firem a investičních fondů se skoro třemi bilióny eury v čistých aktivech.

Možnost uniknout vyšším daním v jiných státech (a dlouhé roky uplatňované bankovní tajemství podobné tomu švýcarskému) přilákalo do země tolik kapitálu, že se Lucemburčané stali hned za Katarem jedněmi z nejbohatších občanů světa.

Nadnárodní korporace neplatily skoro žádné daně

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů zveřejnilo minulý týden dokumenty, které obsahují individuální daňové sazby pro nadnárodní společnosti jako je Apple, Amazon, IKEA nebo Deutsche Bank.

Světový průměr zdanění společností je kolem 20 %, jak ale ukazuje zpráva, v Lucemburku to mohlo být i 0,25 %. Smlouvy s lucemburskými úřady zprostředkovala poradenská a účetní společnost PricewaterhouseCoopers. Firmám tato praxe, která je v Lucembursku legální, přinesla miliardové úlevy na daních.

Podle mnohých europoslanců by předseda Evropské komise Juncker měl v reakci na uniklé dokumenty odstoupit. Jedná se podle nich o významný střet zájmů, který navíc snižuje důvěryhodnost celé Komise. Juncker se k celé záležitosti zatím odmítl vyjádřit.

Autor: Petra Nichtburgerová