Ekonom: Junckerův balíček je potřeba nastartovat rychle

Jean-Claude Juncker

EU potřebuje nový růstový impuls a investiční balíček, který dnes europoslancům představil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, může být správnou volbou. „Musí být ale nastartován dostatečně rychle,“ řekl EurActivu hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Junckerova komise představila dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku odvážný investiční plán pro Evropu. Finanční injekce v objemu 315 miliard eur má na evropském kontinentě nastartovat hospodářský růst a zajistit, aby se evropská osmadvacítka stala znovu „atraktivním hubem pro práci a investice“.

Peníze poskytne nově zřízený investiční fond a díky pákovému efektu se postará o další až patnáctinásobně větší investice ze soukromých zdrojů. Je to klíč k „otevření nevyužité kapacity,“ uvedl šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Navrhovaná opatření zahrnují investice do digitální ekonomiky, energetiky, transportu a modernizace infrastruktury. Podpora by měla jít i malým a středním podnikům. Smyslem celé iniciativy je podle Junckera vytvoření co největšího počtu nových pracovních míst.

Fond poskytne záruky

Nový Evropský fond pro strategické investice (EFSI) budou tvořit veřejné finanční prostředky v objemu 16 miliard eur. Jeho součástí bude i část peněz z evropského výzkumného programu Horizont 2020 (2,7 miliard eur), Nástroje pro propojení Evropy (3,3 miliard eur) a další nevyužité prostředky z evropského rozpočtu (2 miliardy eur).  Pět miliard eur navíc přihodí Evropská investiční banka. Zároveň se počítá s možností, že do fondu v budoucnu dalšími prostředky přispějí také národní vlády.  

Balíček by měl v průběhu příštích tří let (2015-2017) mobilizovat nejméně 315 miliard eur dalších investic. Fond má totiž fungovat jako záruka, aby se investoři neobávali vkládat peníze do nových projektů. Jak v Evropském parlamentu uvedl předseda Komise Juncker, součástí plánu je i odstranění regulačních překážek v některých odvětvích, které v současnosti investice brzdí.

Výčet konkrétních iniciativ bude součástí pracovního programu Evropské komise pro příští rok, který instituce představí v prosinci.

Dostatečně rychlý start

Investice do infrastruktury jsou podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška rozumné. „Jestli se je podaří opravdu realizovat, není v tuto chvíli ještě jasné, a to nejen kvůli otazníkům kolem financování,“ řekl redakci.

Mnohem důležitější než objem proinvestované částky je podle Sobíška spuštění celé iniciativy. „Proces musí být nastartován dostatečně rychle,“ uvedl.

Podle předsedy Komise Junckera by se zřízení nového fondu mělo podařit na jaře příštího roku, s jeho spuštěním se pak počítá od června.

Členské státy EU proto již od září pracují na seznamech konkrétních projektů, které bude možné z fondu podpořit. Jejich výběr se řídí několika kategoriemi – přidanou hodnotou EU, hospodářskou životaschopností a hodnotou (preferují se projekty s vysokou socioekonomickou návratností) a také tím, zda je možné je zahájit nejpozději do tří let. Projekty musí mít zároveň potenciál získat další zdroje financování.

Aby mohl být Junckerův investiční plán pro Evropu zrealizován, musí získat posvěcení od vlád členských států. Evropská rada se proto bude k němu vyjadřovat již na summitu, který je naplánován na polovinu prosince.

Na balíček budou do určité míry navázány i evropské strukturální a investiční fondy. Členské státy v současné době finalizují podoby operačních programů.

Autor: Petra Nichtburgerová