Jednání o víceletém rozpočtu EU se pomalu dávají do pohybu

euro peníze

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Grant Cochrane.

Ministři financí EU tento týden schválili dodatečné navýšení letošního rozpočtu o 7,3 miliard eur. Jen částečně tak dostáli požadavku Evropského parlamentu, který byl podmínkou pro jednání o rozpočtu na období 2014-2020. Ta předběžně začala již minulý týden, nyní by se ale měla naplno rozběhnout. Uzavřena nicméně nebudou, dokud Rada nepodpoří i doplnění letošních výdajů o další 4 miliardy eur.

Návrh rozpočtu na příštích sedm let (2014-2020), na kterém se v únoru po složitých jednáních dohodla Evropská rada, v březnu drtivou většinou odmítli europoslanci. Evropský parlament a Rada by proto měli jednat o novém kompromisním návrhu.

Jednání se ale zkomplikovala poté, co vyšlo najevo, že v rozpočtu na letošní rok chybí více než 11 miliard eur. Evropská komise proto požádala o dodatečné navýšení výdajů. Evropský parlament pak ohlásil, že jednání o víceletém rozpočtu nezapočnou, dokud nebude této žádosti vyhověno (EurActiv 29.3.2013).

Některé země ale doplnění rozpočtu o 11 miliard eur striktně odmítaly. Minulý týden byl proto v rámci tzv. trialogu (zástupci Rady, Parlamentu a Komise) představen kompromis – Parlament se prozatím spokojí s navýšením o více než 7 miliard eur (EurActiv 13.5.2013). Tuto částku nyní posvětili i ministři financí EU.

„S ohledem na víceletý rozpočet jsme se rozhodli schválit navýšení výdajů na rok 2013,“ řekl po jednání irský ministr Michael Noonan, který Radě pro ekonomické a finanční záležitosti předsedal.

Navýšení letošního rozpočtu o 7,3 miliard eur znamená nárůst výdajů o 5,5 % oproti původnímu plánu, tedy na 140,3 miliard eur. Tato částka by ale měla ještě stoupnout ve druhé polovině roku, kdy má být schváleno navýšení o další 4 miliardy eur. To alespoň požaduje Evropský parlament, ministři financí se k tomu ale zatím nevyjádřili. Samotné definitivní navýšení o sedm miliard pak podmínili pokrokem v jednání o víceletém rozpočtu EU.

To na včerejším zasedání rozpočtového výboru kritizovali europoslanci. „Pro Radu je doplnění rozpočtu o 7,3 miliard koncem vyjednáváním, zatímco pro Parlamentem je to pouze začátkem,“ vysvětlil předseda rozpočtového výboru Alain Lamassoure.

Europoslanci opět zdůraznili, že jednání o víceletém finančním rámci nebudou uzavřena, dokud nebude schválena i druhá část navýšení letošního rozpočtu. Pokud k tomu nedojde, začne prý hospodaření EU v dalším období v roce 2014 s deficitem.

První formální rozhovory mezi zástupci Parlamentu a Rady se uskutečnily už v pondělí, nyní by se jednání měla zintenzivnit. Další proběhnou už příští pondělí. Lamassoure ale již upozornil, že po prvním setkání je zřejmé, že vyjednávání nebudou jednoduchá.

Zatím se zdá, že europoslanci nebudou požadovat změny v celkové výši víceletého rozpočtu (960 miliard eur), ale spíše přesuny mezi jednotlivými částmi. Chtějí také prosadit možnost navýšení výdajů po volbách do Parlamentu v roce 2014 v případě, že se ekonomice EU povede dobře.