Jednání o víceletém rozpočtu EU mohou zkomplikovat i europoslanci

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: David Castillo Dominici

V Bruselu dnes (7. února) začíná summit EU, na kterém se zástupci členských států budou chtít dohodnout o podobě příštího víceletého finančního rámce. Názory jednotlivých států se prozatím liší, ačkoliv podle některých se rýsuje možný kompromis. I když se ale členské země dohodnou, není jisté, zda návrh rozpočtu podpoří také Evropský parlament.

S vyjednáváním o evropském víceletém finančním rámci pro léta 2014 až 2020 to není jednoduché. Lídři členských států se dnes a zítra scházejí v Bruselu, aby se pokusili dosáhnout nad víceletým rozpočtem shody (EurActiv 6.2.2013). I kdyby se jim to podařilo, nemusí být vyhráno. K finanční perspektivě se totiž budou vyjadřovat také europoslanci, kteří dali najevo, že mají k současnému návrhu řadu výhrad.

Původní návrh Evropské komise počítal na příští sedmileté období s rozpočtem 1.025 miliard eur. Tato výše byla posléze snížena předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem na 973 miliard eur. Na listopadovém summitu se však projevily neshody a návrh byl odmítnut.

Situaci se šéf Evropské rady snažil zachránit ještě úpravou jednotlivých kapitol. Podle tohoto návrhu mělo být odebráno 13 miliard eur z kapitoly na podporu konkurenceschopnosti, namísto částí pro kohezní a společnou zemědělskou politiku. I tento návrh byl však v listopadu zavržen. Členské státy mají totiž na evropský rozpočet stále rozdílné názory.

Německo a Francie proto již v lednu přislíbily, že budou pracovat na tom, aby na aktuálním summitu bylo dosaženo kompromisu (EurActiv 23.1.2013). Oba státy si představují rozpočet ve výši okolo 960 miliard eur. Jasná shoda už ale nepanuje nad využitím financí. Francie by totiž například ráda zachovala vysokou úroveň společné zemědělské politiky.

Francouzský prezident François Hollande také klade důraz na podporu zaměstnanosti a růstu, na kterou by se měl příští víceletý rozpočet zaměřit. S tímto stanoviskem v úterý vystoupil v Evropském parlamentu, který požaduje zachování vyššího rozpočtu a je také zastáncem politiky pro podporu růstu a zaměstnanosti.

Odmítneme to

Většina europoslanců však dala jasně najevo, že se žádným z dosavadních návrhů nesouhlasí. Zákonodárci proto pohrozili, že budou rozpočet vetovat, pokud „nebude dost silný v boji proti sociální nerovnováze“.  

Podle předsedy poslaneckého klubu Evropské lidové strany, francouzského europoslance Josepha Daula, je současný návrh popřením společných evropských politik. „Říkám Vám, že ho odmítneme, pane prezidente,“ upozornil ve Štrasburku Hollanda.  

„Nepožadujeme nezodpovědně velký rozpočet; chceme ale rozpočet účinný. Evropa potřebuje akceschopný rozpočet, který splní své cíle. A nadcházející období bude mít hlavně tento cíl: podporovat růst a zaměstnanost,“ prohlásil ve středu předseda frakce socialistů a demokratů (S&D), rakouský europoslanec Hannes Swoboda.

„Samozřejmě je potřeba v době krize šetřit, ale ukazuje se, že pouze tupé škrty naopak krizi prohlubují,“ dodala k tomu česká europoslankyně a členka rozpočtového výboru Zuzana Brzobohatá.  

Odmítavý postoj většiny zákonodárců se ale nelíbí českým zástupcům ve skupině evropských konzervativců a reformistů, tedy europoslancům ODS. Místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák připomněl, že dohoda, která se rýsuje mezi členskými státy, by oproti předchozím návrhům neměla být pro Českou republiku výrazně nevýhodná. Nekrátí totiž prostředky pro venkov nebo regionální rozvoj.

„Doufáme, že členské státy najdou na summitu dobrý kompromis, který jsme připraveni podpořit,“ řekl také mluvčí ODS pro rozpočet europoslanec Hynek Fajmon.