Irsko: Referendum k nové smlouvě možná nebude nutné

Enda Kenny, irský premiér; zdroj: Rada EU.

Irsko bude novou mezivládní smlouvu EU, na jejímž vzniku se dohodl prosincový summit v Bruselu, schvalovat v referendu pouze tehdy, pokud si to vyžádá národní ústava. Včera (28. prosince) to novinářům sdělil irský premiér Enda Kenny.

Referendum k nové mezivládní dohodě, na jejímž vzniku se dohodli lídři EU na prosincovém summitu Evropské rady (EurActiv 12.12.2011) a která má vést k větší koordinaci hospodářských politik a automatickým sankcím za porušování rozpočtových pravidel, nebude možná v Irsku potřeba. Důvodem je stále živá vzpomínka na ratifikaci Lisabonské smlouvy, která v této zemi probíhala na dvakrát (EurActiv 2.10.2009). 

Premiér Enda Kenny proto včera oznámil, že jeho vláda si nejprve počká na finální podobu textu a teprve poté jej předá k právnímu posouzení. Pokud se ukáže, že nová dohoda nevyžaduje přenos pravomocí Dublinu do Bruselu, lidové hlasování se v Irsku konat nebude. 

„Referendum proběhne jedině tehdy, pokud bude nutné změnit ústavu,“ vysvětlil médiím irský ministerský předseda. 

V případě, že Irové vystaví nové smlouvě EU stopku, ratifikační proces v Evropě nebude zastaven. Dohoda, k níž se již přihlásily všechny země platící eurem, je totiž otevřená a k dodržování pravidel se mohou zavázat i země, které nejsou členy eurozóny.  

Kromě Velké Británie, jejíž premiér David Cameron vyjádřil nesouhlas již na prosincovém summitu, zatím není jisté, kolik zemí se nakonec připojí. Na vážkách je i Česká republika. Ústy premiéra Petra Nečase Česko sice podporuje kroky, které povedou ke stabilizaci eurozóny, ale zároveň se obává ztráty národní suverenity a zásahů do pravomocí členských států EU. 

Příprava podoby nové „fiskální dohody“ je nyní již v plném proudu. První návrh by tak měl být na stole na konci ledna (EurActiv 16.12.2011).