Irové rozhodují o rozpočtovém paktu EU

Autor: Got Jenna, zdroj: CreativeCommons.org.

Irští voliči dnes (31. května) zamíří do volebních místností, aby rozhodli o tom, zda se jejich země připojí k rozpočtovému paktu EU. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že i přes nízkou volební účast Irové na smlouvu pravděpodobně kývnou.

K paktu o rozpočtové odpovědnosti EU, známému také jako fiskální smlouva, se připojilo 25 zemí Evropské unie s výjimkou České republiky a Velké Británie. Irsko představuje jedinou zemi, v níž bude ratifikační proces probíhat formou referenda, a to již poněkolikáté.

Irové totiž v referendu, jehož vypsání nařizuje ústava vždy, když se jedná o přesun pravomocí do Bruselu, schvalovali i Nicejskou a Lisabonskou smlouvu –  v obou případech hned nadvakrát, čímž Evropě způsobili několik bezesných nocí (více EurActiv 2.10.2009). Pokud by totiž dokumentům vystavili stopku i napodruhé, nikdy by nemohly začít platit.

V případě fiskálního paktu už ale byli evropští lídři opatrnější. Aby smlouva vstoupila v platnost, stačí, aby ji úspěšně ratifikovalo „pouze“ 12 z celkových 17 zemí eurozóny.

Pokud by Irové dokument nepodpořili, Evropy by se jejich rozhodnutí pravděpodobně nijak nedotklo. Pro Irsko by ale mohly vyvstat komplikace.

Vláda lidi pouze straší

Irsko totiž patří mezi několik zemí eurozóny, které byly v minulosti kvůli neschopnosti splácet své závazky nuceny požádat o mezinárodní finanční pomoc v hodnotě 85 miliard eur (EurActiv 22.11.2010).

V případě, že by se Irové k evropskému paktu o rozpočtové odpovědnosti nyní nepřihlásili, zavřeli by si tak cestu k případnému dalšímu záchrannému balíčku z rukou EU a MMF. Na pomoc totiž mohou dosáhnout pouze země, které dokument podpoří.

Irská vláda vedená premiérem Endou Kennym se proto snažila v průběhu kampaně zdůrazňovat především tento aspekt a tvrdila, že přijetí smlouvy s sebou přinese vytouženou stabilitu a hospodářskou obnovu.

Proti přijetí smlouvy se naopak ostře stavěla levicová Sinn Féin a odbory. Snažili se občany přesvědčit, že Evropa by Irsko od pomoci nikdy neodstavila a že vláda občany pouze straší.

Rozhodující bude účast

Průzkumy ale naznačují, že voliči nakonec smlouvu přece jen podpoří. A to i přesto, že jí údajně příliš nerozumí nebo ji považují za komplikovanou.

S tím také podle politických komentátorů souvisí fakt, že zhruba 20 % voličů nemá stále jasno, na jakou stranu se ve výsledku přikloní.

Premiér země Enda Kenny (Fine Gael) proto apeloval na členy strany, aby „oslovili přátele, kolegy v práci a rodinné příslušníky,“ a požádali je, aby se dostavili do volebních místností a smlouvu podpořili.

„Opravdu to vypadá, že smlouva projde, ale velmi důležitým faktorem bude volební účast. Pokud bude nízká, může to ´ano smlouvě´ ohrozit,“ uvedla Theresa Reidy, politoložka na University College Cork.

„To, co je v sázce, je budoucnost naší země,“ řekla agentuře Reuters Maire Geoghegan-Quinn, eurokomisařka irského původu, která je v Evropské komisi zodpovědná za vědu a výzkum.

(EurActiv/Reuters).