Indické farmaceutické firmy protestují proti dohodě o volném obchodu

Zdroj: CreativeCommons.org, autor: ezola.

Zástupci indického farmaceutického průmyslu a nevládních organizací vyjádřili nesouhlas s hrozící Dohodou o volném obchodu mezi EU a Indií (FTA). Tvrdí, že by omezila schopnost Indie vyrábět generické léky. Indický farmaceutický průmysl přitom hraje klíčovou roli v zásobování Indie a ostatních rozvíjejících se zemí levnými generiky.

Kritici se soustředí zejména na požadavek EU zahrnout do dohody klauzuli o „exkluzivitě dat“. Právě ta by podle nich bránila Indii vyrábět levné generické léky.

Dilip Shah, generální tajemník Indické farmaceutické aliance (Indian Pharmaceutical Alliance), která reprezentuje některé z největších indických farmaceutických společností, obvinil v rozhovoru pro EurActiv Evropskou unii, že „užívá nátlakovou taktiku, aby donutila Indii k souhlasu s exkluzivitou dat.“

Brian Ager, generální ředitel Evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA), řekl EurActivu, že „dohoda o volném obchodu mezi EU a Indií v žádném případě neobsahuje nic, co by mohlo jakkoli ovlivnit schopnosti indických výrobců generik dodávat je do rozvíjejících se zemí nebo do vlastní země.“

Exkluzivita dat se týká ochrany dat z klinických testů bezpečnosti a účinnosti nových léků, před tím, než mohou být obchodně využita. Jestliže potencionální konkurenční firmy neposkytnou podobná data z testů, pak klauzule poskytuje výrobci nového léku období, během nějž má na výrobu monopol. Lékárenské firmy tvrdí, že toto období je nezbytné proto, aby se jim vrátily vysoké náklady na vvývoj nových léků.

Protesty v Indii

Druhého března vyšly více jak dva tisíce demonstrantů, včetně lidí nemocných HIV, do ulic v centru Dillí a dalších indických měst. Největší obavou protestujících je, že by jim dohoda o volném obchodu mezi EU a Indií omezila přístup k cenově dostupným lékům, které jim mohou prodloužit život.

Demonstranty podpořil zvláštní zpravodaj OSN pro právo na zdraví Anand Grover.„Zavést v Indii exkluzivitu dat by byla obrovská chyba, když jsou na ní jako na lékárně rozvíjejícího se světa závislé milióny lidí,“ prohlásil.

John Clancy, mluvčí komisaře pro obchod Karla de Guchta, zdůraznil, že účelem exkluzivity dat jsou rovné podmínky pro evropské a indické firmy.

„Jestliže by indická vláda někdy přijala zákony na ochranu dat s ohledem na indické firmy, pak Evropská unie chce zajistit její platnost i s ohledem na evropské společnosti. To znamená, že usilujeme o spravedlivé a rovné podmínky jak pro indické, tak pro evropské firmy,“ řekl EurActivu.

Protesty vypukly poté, co byla obnovena obchodní jednání mezi EU a Indií. Bilaterální jednání o dohodě o volném obchodu mezi EU a Indií začala v roce 2007 a očekává se, že budou ukončena na jaře 2011.

Evropská unie je největším obchodním partnerem Indie. V roce 2009 byla hodnota obchodu se zbožím a službami odhadována na něco méně než 69 miliard euro.