Hospodářství Česka a celé EU bude i nadále stagnovat

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: watcharakun.

Evropskou ekonomiku čeká v letošním roce stagnace a hospodářství České republiky si nepovede o moc lépe. Podle nejnovější zprávy o makroekonomickém vývoji v EU, která byla zveřejněna dnes (11. května), se Česko k růstu navrátí až v příštím roce.

Česká ekonomika bude i v letošním roce stagnovat. Mezi deseti nečlenskými zeměmi eurozóny se tak jedná o druhý nejhorší výsledek. Prvenství patří v tomto ohledu Maďarsku, kterému nejnovější makroekonomická prognóza Evropské komise předpovídá propad ekonomiky o 0,3 %. 

Důvodem, proč se české ekonomice nepovede lépe už letos, spatřuje evropská exekutiva zejména „ve slabé domácí poptávce a pomalém růstu exportního trhu“. 

České hospodářství je totiž silně exportně zaměřené a orientuje se především na evropské trhy. Bude tak pro něj určující, jak se bude dařit ekonomikám v eurozóně. 

„Kvůli křehkosti poptávky a tlakům, kterým čelí některé nadnárodní společnosti v jejich domovských trzích, firmy budou i nadále opatrné na investice,“ píše se také v prognóze. 

Hospodářský růst Česko podle evropské exekutivy zaznamená až v příštím roce a bude se pohybovat kolem 1,5 % HDP. Oproti únorové predikci Komise se jedná o mírné zlepšení, tehdy se České republice předpovídal 1,3% růst. 

Jako rizikové označila evropská exekutiva zejména financování projektů z fondů EU. V současné době bylo totiž pozastaveno proplácení již schválených projektů ze strany unijních orgánů a příjemci dotací jsou vypláceni z národních zdrojů (více např. EurActiv 15.3.2012). 

Druhým rizikovým faktorem je pak pro českou ekonomiku podle Komise případné majetkové vyrovnání s církvemi.  

Evropská exekutiva také tvrdí, že inflace se bude v České republice v letošním roce pohybovat kolem 3,3 % (vloni 2,1 %) a míra nezaměstnanosti se vyšplhá z loňských 6,7 % na 7,2 %. Na této úrovni se bude pohybovat i v roce 2013. 

Křehké oživení na obzoru

Stejně jako Českou republiku čeká stagnace i hospodářství celé evropské sedmadvacítky. Naopak eurozóna má podle Evropské komise počítat s propadem, který dosáhne 0,3 %.  

K lepšímu se situace obrátí až v příštím roce, kdy Evropskou unii čeká růst ekonomiky o 1,3 % a eurozónu o 1 % HDP. 

„Oživení je v dohledu, ale ekonomická situace zůstává stále křehká,“ nechal se slyšet evropský komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn

Zdaleka největší propad ekonomiky předpovídá Evropská komise jihoevropským státům, které sužuje recese. 

Řecku evropská exekutiva predikuje propad ekonomiky o 4,7 %, Portugalsku o 3,3 %, Španělsku o 1,8 % a Itálii o 1,4 %. 

S poklesem ekonomiky musí také počítat Nizozemsko (o 0,9 %), Slovinsko (1,4 %) a Kypr (0,8 %).