Hollande prý ukáže Evropě nový směr, s Merkel však spolupracovat musí

François Hollande; zdroj: Wikimedia Commons; autor: Jean-Marc Ayrault

Ve francouzských prezidentských volbách zvítězil socialistický kandidát François Hollande. Výsledek přivítala řada evropských představitelů, kteří stejně jako nový prezident zdůrazňují význam evropských prorůstových opatření. Podle odborníků však otázkou zůstává, jak bude Hollande spolupracovat s německou kancléřkou Angelou Merkel. Český premiér Petr Nečas v této souvislosti připomněl důležitost fiskální disciplíny.

Víkendové parlamentní volby v Řecku a zvolení Françoise Hollanda novým francouzským prezidentem zvýší podle odborníků tlak na přijetí prorůstových opatření, která by se vedle úspor měla stát evropskou zbraní proti současné ekonomické a finanční krizi.

„Volby ukázaly, že politika se v Evropě dostala mimo kontrolu a že roste vzdálenost mezi politiky a voliči,“ řekl hlavní ekonom Saxo Bank v Kodani Steen Jakobsen. Voliči prý dali jasně najevo, „že na přísné reformy nejsou připraveni“.

Zatímco dosud úřadující francouzský prezident Nicolas Sarkozy prosazoval v tandemu s německou kancléřkou Angelou Merkel především fiskální odpovědnost, Hollande vsadil na nový přístup k řešení krize, který klade důraz na ekonomický růst. Právě to se podle expertů stalo hlavním klíčem jeho volebního úspěchu. Podle oficiálních volebních výsledků ve včerejším (6. května) druhém kole volby porazil Sarkozyho poměrem hlasů 51,7 % ku 48,3 %.

Jeho zvolení přivítali především politikové z evropských zemí, které současné krize donutila k přísným úsporám. Irský premiér Enda Kenny například po zveřejnění výsledků voleb prohlásil: „Těším se na spolupráci s panem Hollandem, především díky jeho snaze zdůraznit taková témata jako je zaměstnanost a růst evropské ekonomiky.“

Pozitivně přijala výsledek voleb také Strana evropských socialistů. „Tohle je skvělý den nejen pro Francii, ale pro celou Evropu,“ prohlásil předseda strany Sergej Stanišev, podle nějž Hollande dokáže Unii nasměrovat na novou cestu.

Zvolení Hollanda pozitivně ohodnotil také předseda politcké frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu Guy Verhofstadt, který se domnívá, že Francie se pod novým vedením stane více proevropskou. Zdůraznil však, že v ekonomických otázkách by nový prezident neměl zapomínat na význam fiskální konsolidace.

Také český premiér Petr Nečas prohlásil: „Česká vláda nadále preferuje rozpočtově zodpovědnou a reformní politiku. Jakýkoliv ústup od této strategie a pokusy povzbudit ekonomický růst za cenu prohloubení rozpočtových schodků a dluhů by byl krokem zpět a mohl by v blízké budoucnosti ohrozit fungování nejen eurozóny, ale i celé Evropské unie."

Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka naopak uvedl, že Hollande může počítat s podporou jeho strany. „Bude teď muset svést tvrdý boj za prorůstová opatření se všemi, kdo doposud v EU obhajovali plošné radikální škrty, dusící poptávku a sunoucí Evropu do ekonomické stagnace. V tomto zápase bude mít podporu i českých sociálních demokratů,“ řekl. 

Konkrétní akce

Hollandovi ve svém prohlášení pogratuloval také předseda Evropské komise José Manuel Barroso, který zdůraznil, že Evropa má nyní společný cíl, a to zajistit dostatečný a stabilní hospodářský růst. „Tuto ambici musíme proměnit v konkrétní aktivity,“ dodal. Také evropské instituce se totiž v poslední době vedle fiskálních škrtů začaly zaměřovat na podporu hospodářského růstu (EurActiv 30.4.2012).

Komise podle svého předsedy stejně jako Hollande považuje za důležité investovat do prorůstových opatření a spoléhat více na Evropskou investiční banku a evropský rozpočet, a zároveň pokračovat ve škrtání zbytečných výdajů. S novým francouzským prezidentem se Barroso shodne v otázce zavedení daně z finančních transakcí i na vytvoření společných evropských dluhopisů. Myšlenku eurobondů původně prosazoval i Sarkozy, který se však nakonec rozhodl podpořit pozici Merkel, jež zavedení společných obligací nepodporuje (EurActiv 6.12.2012).

Spolupráce nového francouzského prezidenta s německou kancléřkou zůstane podle odborníků pro Evropu zásadní otázkou. Jak zdůraznil předseda politické skupiny Evropské lidové strany v Evropském parlamentu Joseph Daul, je důležité, aby nový prezident zachoval zvláštní vztahy své země s Německem.

Přijeďte do Berlína

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle již prohlásil, že Německo a Francie „budou nyní spolupracovat na balíčku, který v Evropě prostřednictvím vyšší konkurenceschopnosti posílí ekonomický růst“. Kancléřka Merkel Hollandovi po jeho zvolení telefonicky gratulovala a pozvala ho na brzkou návštěvu Berlína.  

Podle expertů Hollande brzy po svém uvedení do funkce zahájí s Německem vyjednávání o prorůstovém balíčku, který by fungoval zároveň s nedávno uzavřeným fiskálním paktem. Rozdílné názory obou lídrů prý však oslabí jeho reálnou působnost.

„Německo zůstává politickým a ekonomickým hegemonem eurozóny. S tím bude muset Hollande počítat,“ domnívají se analytici konzultantské společnosti Eurasia Group. „Pravděpodobně se objeví řada iniciativ a prohlášení, ale nic z toho nebude mít na ekonomický růst skutečný dopad.“

Podobně jako německá kancléřka, také britský premiér David Cameron během volební kampaně podporoval Hollandova soupeře Sarkozyho. Mluvčí britské vlády ujistila, že i po zvolení nového prezidenta budou obě země nadále spolupracovat a „pracovat na těsných vztazích, které již mezi Francií a Británií existují“.