Google News podle belgického soudu porušují autorské právo

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net.

Belgický soud minulý týden potvrdil rozsudek, podle nějž zveřejňováním odkazů a abstraktů článků jiných vydavatelů pomocí služby Google News společnost porušuje belgické zákony na ochranu autorů. Případ rezonuje i v Bruselu, kde se Evropská komise chystá zveřejnit návrh směrnice o uplatňování ochrany duševního vlastnictví.

Rozsudek, k němuž v pátek dospěl belgický odvolací soud, může mít pro společnost Google nepříjemné důsledky. Soud ve sporu s vydavateli frankofonních a německy píšících belgických médií potvrdil rozhodnutí soudu z roku 2007, podle nějž Google zveřejňováním odkazů, fotografií a úvodníků cizích vydavatelů porušuje autorské právo.

Na službu Google News si v roce 2006 stěžovalo sdružení Copiepresse, které zastupuje vydavatele ve valonské části Belgie. Ve zmíněném, čtyři roky starém rozsudku, soud rozhodl, že Google musí obsah, který patří médiím ve skupině Copiepresse, z Google News odstranit. Společnost se proti názoru soudu odvolala, ovšem jak z pátečního rozhodnutí vyplývá, neúspěšně. Obsahu vlámsky píšících médií se verdikt netýká.

Rozsudek již začal ovlivňovat diskusi, která se k ochraně práv duševního vlastnictví vede na úrovni EU. Sdružení BEUC, které v Bruselu hájí zájmy spotřebitelů, v prohlášení uvedlo, že z hlediska autorského práva představuje rozhodnutí soudu krok zpět.

Podle BEUC může být verdikt precedentem pro další mediální skupiny a navíc restriktivně interpretuje výjimky z autorského práva, které umožňuje evropská legislativa.

Podobně jako Copiepresse si na praktiky Googlu stěžuje i mediální magnát Rupert Murdoch. Ten se nechal slyšet, že se na Google News bez jakéhokoliv předchozího souhlasu objevuje obsah převzatý z některých titulů, které jsou součástí jeho impéria (například z britských Timesů).

Argumenty obou stran jsou dnes slyšet v Bruselu o něco silněji, než obvykle. Evropská komise má totiž příští týden představit návrh novely směrnice o dodržování práv na ochranu duševního vlastnictví, která má upravovat výjimky z autorského práva, jeho omezení a poplatky.

Obhájci práv spotřebitelů se nyní obávají nejhoršího. „Výjimky z výlučného práva autorů a jeho omezení představují z pohledu vyváženosti (autorského práva) důležitý mechanismus. Rozsudek tyto záměry EU posouvá zpět a výrazně omezuje uživatele Internetu,“ píše se v prohlášení BEUC.

Evropská asociace vydavatelů novin (ENPA) se ale raduje. Google News podle ní snižuje médiím čísla návštěvnosti a obsah navíc přebírá bez předchozího svolení vydavatelů.

„V době, kdy třetí strany bez předchozí autorizace a řádné náhrady využívají čím dál větší množství obsahu, je účinné uplatňování autorského práva velmi důležité,“ řekla EurActivu Francine Cunningham z ENPA.

Google se ale brání. Vydavatelé zpravodajských webů mají podle společnosti řadu možností, jak agregátoru Google News zabránit v přebírání obsahu nebo jej omezit. Sama společnost vytvořila některé aplikace (První klik zdarma, Google One Pass), které vydavateli umožňují obsah před Google News chránit.

Přestože podle BEUC mohou nyní příkladu Copiepresse následovat další vydavatelé, zdroj blízký Googlu říká, že rozhodnutí belgického civilního soudu nebude mít na dění mimo Belgii žádný vliv.

„Vzhledem k tomu, co se teď v online zpravodajství děje, je to velmi netypické,“ uvedl dále. Řada vydavatelů se podle něj naopak snaží do vyhledávače Google News dostat, protože je to pro ně výhodné.