Francouzi chtějí o fiskálním paktu hlasovat v referendu

zdroj: WikimediaCommons; autor: Mith

O paktu o rozpočtové odpovědnosti EU, ke kterému se v březnu přidalo kromě Velké Británie a České republiky všech zbývajících 25 členských zemí EU, by podle 52 % Francouzů měla rozhodnout země galského kohouta v referendu. V něm by podle nového průzkumu smlouva těsně prošla.

Podle nové studie agentury OpinionWay si 52 % Francouzů přeje, aby jejich země rozhodla o paktu o rozpočtové odpovědnosti EU v referendu. V něm by pak 53 % respondentů hlasovalo pro přijetí smlouvy.

O smlouvě, která byla v březnu podepsána lídry 25 členských zemí (nepřipojila se pouze Velká Británie a Česká republika), zatím proběhlo referendum v Irsku, které se na konci května rozhodlo pro přijetí paktu (EurActiv 31.5.2012).

Přestože by podle průzkumu Francouzi zatím také hlasovali pro smlouvu, podle ředitele agentury Bruna Jeanbarta by nebyl výsledek nikterak jistý, protože evropská referenda jsou poměrně nevypočitatelná.

Jeanbart v této souvislosti připomíná referendum z roku 2005, kdy Francouzi hlasovali o přijetí evropské ústavní smlouvy. Přestože průzkumy veřejného mínění ještě na začátku roku ukazovaly, že dvě třetiny voličů budou hlasovat pro přijetí, smlouva byla jen o několik měsíců později v referendu zamítnuta.

Ačkoliv fiskální pakt vejde v platnost už ve chvíli, kdy bude ratifikován „pouze“ 12 státy eurozóny a souhlas Francie tedy není bezpodmínečně nutný, je pravděpodobné, že případné „ne“ jedné z největších unijních ekonomik by zkomplikovalo jeden z hlavních cílů smlouvy, tedy přesvědčit finanční trhy, že eurozóna má nejhorší za sebou.

Podle Hollanda by měl rozhodnout parlament

Podle francouzského prezidenta Françoise Hollanda by o přijetí fiskálního paktu neměli rozhodovat občané v referendu, nýbrž parlament.

Hollande v minulosti vyjádřil pochybnosti o tom, zda by se měla Francie ke smlouvě připojit, protože pakt podle něj dostatečně nepodporoval růst evropských ekonomik (EurActiv 6.3.2012).

Poté, co byl na konci června přijat také prorůstový pakt, však Hollande potvrdil, že je Francie na ratifikaci fiskální smlouvy připravena (EurActiv 29.6.2012). 

Krajní pravice proti ratifikaci

Mezi zastánce referenda patří především voliči krajních politických stran. Podle studie se pro tento druh rozhodování vyjádřilo 68 % voličů Levicové fronty, jejíž součástí je i Francouzská komunistická strana, a 72 % voličů krajně pravicové Národní fronty.

Podle Marine Le Pen, která stojí v čele Národní fronty, „smlouva přesune rozpočtovou zodpovědnost na bruselské technokraty“ a zavede „německou Evropu (…) a diktát privilegovaných kast a bank.“

„Nejhorší je, že Francouzi budou muset platit dluhy jiných zemí,“ tvrdí Le Pen a dodává, že je zastánkyní referenda, ve kterém by podle ní měli Francouzi smlouvu odmítnout.