Francie se chystá zakročit proti komoditním derivátům

Francie včera Evropskou komisi upozornila, že se chystá zasáhnout proti spekulacím na trzích s komoditami. Země by tuto agendu chtěla prosazovat z pozice předsednické země skupiny nejvyspělejších a nejrychleji se rozvíjejících států G20. Předsednictví G20 se má země galského kohouta ujmout v listopadu 2010.

Trojice francouzských ministrů včera Evropské komisi zaslala dopis, v němž ji informuje o tom, že mezi priority svého nadcházejícího předsednictví G20 zařadí regulaci derivátů – finančních produktů, jejichž cena je odvozena z očekávané budoucí hodnoty podkladových aktiv.

Dopis byl adresován komisaři pro zemědělství Dacianu Cioloşovi, komisaři pro energetiku Güntheru Oettingerovi a komisaři pro finanční otázky Michelu Barnierovi. Podepsaní jsou pod ním francouzská ministryně financí Christine Lagarde, ministr životního prostředí Jean-Louis Borloo a ministr zemědělství Bruno Le Maire.

Ministři v dopise dávají najevo své obavy z nekontrolovaného obchodování s deriváty a tvrdí, že má na svědomí deformace na trhu s ropou a zemědělskými komoditami. Brusel by podle nich měl „stanovit společné principy pro regulaci derivátů všech surovin a podobných produktů“.

Ministři v této souvislosti upozorňují, že obchody s deriváty odvozenými z budoucích dodávek ropy byly 35 krát větší než obchody vycházející ze skutečných dodávek.

Francouz Barnier, který zastává post komisaře pro finanční trhy, návrh, který by obchodníkům osekal možnost využívat komoditní deriváty k finančnímu zajištění, podpořil.

Nezávisle na novém francouzském návrhu pracuje v současné době tým komisaře Barniera na přípravě legislativního návrhu regulace trhu s deriváty, jehož cílem je posílit transparentnost trhu. Derivátové kontrakty by podle něj ještě před zobchodováním musely projít clearingovým centrem. Návrh by měl komisař představit v průběhu září

Barnier také uvedl, že společně s komisařem pro zemědělství Dacianem Cioloşem řeší otázku ochrany zemědělských komodit před spekulanty. V důsledku živelných pohrom, zejména rozsáhlých požárů, které zachvátily v srpnu Rusko a vyústily v zákaz vývozu ruského obilí, se Evropa obává nadměrného růstu cen neodpovídajícímu skutečným světovým zásobám těchto komodit.