Francie a Německo chtějí proti krizi opět bojovat společně

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Stuart Miles.

Přestože v minulých měsících se projevily některé rozdílné představy francouzských a německých lídrů o boji proti krizi v eurozóně, představitelé obou zemí jsou přesvědčeni, že jejich spolupráce je pro záchranu eura „životně důležitá“. Jejich ministři financí proto včera (27. srpna) oznámili, že vytvoří společnou pracovní skupinu.

Německo a Francie se rozhodly zesílit vzájemnou spolupráci v boji proti krizi v eurozóně. Jejich ministři financí Wolfgang Schäuble a Pierre Moscovici po své včerejší schůzce v Berlíně oznámili, že vytvoří pracovní skupinu, jejímž úkolem bude vytvářet společné pozice před důležitými jednáními Evropské unie.

Měla by také pracovat na realizaci opatření, na kterých se země eurozóny dohodly se zadluženým Řeckem. Úzce bude spolupracovat i se Španělskem, které má od eurozóny získat finance pro rekapitalizaci svých bank (EurActiv 23.7.2012).  

Podle odborníků je tento krok prvním signálem zlepšování vzájemného vztahu obou zemí. Ten poněkud ochladl poté, co byl v květnu francouzským prezidentem zvolen socialistický kandidát François Hollande (EurActiv 7.5.2012).

Jeho názory na řešení současné evropské krize se totiž v některých zásadních ohledech liší od představ konzervativní německé kancléřky Angely Merkel. Zatímco Německo klade důraz především na fiskální disciplínu evropských zemí, Francie podporuje nové investice, které mají podpořit ekonomický růst. Hollande proto na červnovém summitu EU prosadil přijetí prorůstového paktu (EurActiv 29.6.2012). Kancléřka se s francouzským prezidentem neshoduje například ani v otázce eurobondů (EurActiv 27.6.2012).

Osvědčená metoda

Již před svým zvolením Hollande navíc kritizoval bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho, že s německou kancléřkou spolupracuje příliš úzce a podléhá jejímu „diktátu“. Sám se proto po nástupu do funkce soustředil spíše na vazby s italským premiérem Mariem Montim a jeho španělským kolegou Marianem Rajoyem.

Jak ale prohlásili francouzští představitelé, spolupráce Berlína a Paříže zůstává „životně důležitým jádrem“ eurozóny. „Jsme opět zpátky u dobře osvědčené metody. Bez ní schůzky evropských ministrů financí nebo summity EU prostě nefungují,“ citovaly jednoho z nich Financial Times.

„Chceme své názory opět přivést blíže k sobě. Ostatně, nejsou od sebe tak daleko,“ řekl také Moscovici, který prohlásil, že Německo a Francie tvoří pilíře pro důležitá strukturální řešení současných problémů.

Minulý týden se v Berlíně setkali i Hollande a Merkel. Shodli se mimo jiné na tom, že jsou nadále pro setrvání Řecka v eurozóně a podporují jeho vládu v úsporném programu. Kancléřka také později prohlásila, že boj s krizí se nyní dostává do „rozhodující fáze“.  

Francouzský prezident pak v Paříži řekl, že „nelze ztrácet čas“ nutný k realizaci opatření, na kterých se dohodl červnový summit. Připomněl například, že do konce roku se budou muset evropské země shodnout na podobě bankovní unie (EurActiv 15.8.2012).