Evropský parlament ladí své postoje vůči hospodářské a měnové unii

předseda Evropského parlamentu Martin Schulz; zdroj: Evropský parlament.

Obsahem blížícího se zasedání Evropské rady, která proběhne koncem tohoto měsíce, bude především reforma hospodářské a měnové unie. Zástupci Evropského parlamentu proto včera dolaďovali svůj společný postoj, který chtějí na summitu zastávat. „Politici potřebují důvěru lidí víc, než důvěru trhů,“ zdůrazňuje předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Předseda Evropské komise José Manuela Barroso se chystá na blížícím se summitu Evropské rady, který se uskuteční 18. a 19 října, předložit návrhy na reformu hospodářské a měnové unie (HMU).

Šéfové politických skupin Evropského parlamentu proto včera (2. října) diskutovali o tom, jakou vyjednávací taktiku zvolí. Podle lídrů politických skupin je změna stávajících smluv ve střednědobém horizontu nevyhnutelná, zároveň však upozorňují na to, že je možné dosáhnout mnoha úspěchů i za stávajících podmínek.

„Všechna rozhodnutí o eurozóně potřebují parlamentní legitimitu. Nedávné tendence a obejít parlamenty jsou velmi znepokojivé,“ řekl předseda Evropského parlamentu  Martin Schulz, který bude europoslance na summitu zastupovat.

„Politici potřebují důvěru lidí víc než důvěru trhů. My můžeme podnítit tuto důvěru prostřednictvím parlamentní kontroly a diskuze. Evropský parlament nebude stát nečinně, přestože se důležitá rozhodnutí stále častěji odehrávají mimo něj,“ dodal Schulz.

Podle zástupců Evropského parlamentu by měl tento lidmi volený orgán EU získat kontrolu nad všemi systémy a mechanismy, které se vztahují k hospodářské a měnové unii. Mezi ty patří například Evropský stabilizační mechanismus (ESM) či činnost „troiky“ (tedy zástupců Mezinárodního měnového fondu, Evropské komise a Evropské centrální banky, kteří dohlížejí na rozdělování peněz zadlužených zemí ze záchranných balíčků).

Řešit se budou hlavně banky

Jednání o reformně hospodářské a měnové unie by měla vycházet ze zprávy Směrem ke skutečné hospodářské a měnové unii, kterou představil na konci června předseda Evropské rady Herman Van Rompuy.

Mezi její hlavní body patří dohled Evropské centrální banky nad bankovními ústavy eurozóny, nastavení „horních limitů“ pro roční rozpočty členských států, či možnost vydávání společných dluhopisů.

Evropská rada by měla jednat o těchto opatřeních už během nadcházejícího summitu, formální schválení se však očekává až na následujícím zasedání Rady, které proběhne v prosinci.