Evropskou i českou ekonomiku čeká podle Komise růst

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: David Castillo Dominici

Ekonomika v EU by se letos měla stabilizovat a v příštím roce začít růst. Evropská komise před víkendem zveřejnila odhad hospodářského vývoje, podle kterého by se pokles HDP České republiky měl letos zpomalit. Rozpočtový deficit se také dostane pod 3 % HDP, což je jedno ze základních kritérií pro přijetí eura. Vláda díky tomu může ukončit fiskální konsolidaci. Evropu ale pořád trápí vysoká nezaměstnanost.

Rozpočtové škrty a nejistota dalšího ekonomického vývoje podle Evropské komise v některých zemích EU stále brzdí domácí spotřebu. Ekonomika EU tak pořád čeká na výraznější oživení a v letošním roce bude stagnovat. Očekává se pokles HDP Evropské unie o 0,1 %. Ještě v únoru přitom Komise předpovídala na letošní rok naopak růst HDP o 0,1 %. V eurozóně je situace o něco horší, její HDP by měl letos klesnout o 0,4 %.

Vývoj se ale má zlepšit už příští rok, kdy by ekonomika měla začít růst, a to hned o 1,4 % v EU a o 1,2 % v eurozóně. Jiří Škop z Komerční banky ovšem upozorňuje, že Komise ve své metodologii nebere v úvahu plánované fiskální kroky, pokud neprošly parlamenty. Plánovaná fiskální konsolidace by přitom prý měla ubrat z HDP eurozóny v příštím roce 0,5 %.

Česká republika by se ohledně ekonomického vývoje neměla vymykat unijnímu trendu. Podle Evropské komise se sice tuzemský HDP v roce 2012 propadl o 1,3 %, letos se ale očekává pokles už jen o 0,4 %.

Deficit ČR pod 3 %

Tato předpověď je podle slov ekonoma České spořitelny Ľuboše Mokráše v souladu s obecným očekáváním. Česká národní banka předpokládá pokles HDP o 0,3 %. „Pro ekonomiku to znamená, že se ještě letos nedočkáme výraznějšího oživení – s trochou štěstí by mohlo ke zřetelnějšímu zotavování dojít ve druhém pololetí,“ sdělil Mokráš redakci.

V příštím roce ale prý českou ekonomiku již oživení čeká, Komise odhaduje růst HDP o 1,6 %. Pozitivní je i odhad rozpočtového deficitu České republiky. Ten by se měl oproti loňským 4,4 % snížit na 2,9 % HDP.

Očekává to i český ministr financí Miroslav Kalousek. Vláda proto prý může začít s prorůstovou politikou. „Vzhledem k tomu, že jsme splnili klíčový cíl finanční politiky, tedy stabilizovat veřejné rozpočty, můžeme v rámci možností realizovat některá prorůstová opatření,“ uvedl ministr Kalousek.

Fiskální konsolidace veřejných financí se tedy možná blíží ke konci, což by mělo mít pozitivní dopad na ekonomiku. Kombinace pokračování ekonomického poklesu s relativně slušnou mírou rozpočtového salda podle ekonoma Petra Zahradníka vyvolává jednoznačnou prioritu, a tou je tento propad v průběhu letošního roku zastavit.

„Při relativně obdobné míře fiskální konsolidace jsou jiné země schopny růst, některé dokonce poměrně výrazně. To nasvědčuje, že cílení fiskální konsolidace otupilo ostří hybatelů hospodářského růstu,“ vysvětlil EurActivu Zahradník. Pokračování dosavadního trendu by Českou republiku z hlediska růstu přivedlo do skupiny největších evropských potížistů, mezi něž ale nepatří.

Pavel Sobíšek z UniCredit Bank ale upozorňuje, že fiskální uvolnění může být problematické kvůli schopnosti veřejného sektoru existující prostředky smysluplně utratit. „Je známo, že v minulosti vláda často utratila méně, než plánovala, kvůli nepřipravenosti investičních projektů,“ vysvětlil Sobíšek EurActivu.

Udržet schodek pod 3% hranicí je základním kritériem pro přijetí eura. Samotné země eurozóny ho ale v posledních letech často nesplňovaly. Například ve Francii loni činil deficit 4,8 % HDP, v Řecku a Španělsku dokonce přesáhl 10 %.

Vysoká nezaměstnanost

Se stagnací ekonomického růstu EU souvisí i pokračující vysoká nezaměstnanost. Ta se v EU podle Komise letos znovu zvýší, a to z 10,5 na 11,1 %. Ještě větší počet nezaměstnaných trápí eurozónu, letos to bude 12,2 %. Mezi rekordmany přitom patří Španělsko a Řecko s očekávanou 27% nezaměstnaností.

„Vzhledem k dlouhotrvající recesi musíme učinit veškerá opatření, abychom překonali krizi nezaměstnanosti v Evropě,“ uvedl k tomu Olli Rehn, eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti a euro. EU se proto podle něj soustředí právě na udržitelný růst a vytváření pracovních míst.

Česká republika si v průměru EU co do počtu lidí bez práce stojí vcelku dobře. Nezaměstnanost ale letos stoupne ze 7 na 7,5 %.

Na hospodářský vývoj v EU minulý týden reagovala i Evropská centrální banka a snížila úrokové sazby na 0,5 %. Chce tím podpořit právě hospodářský růst a docílit tak snížení rekordně vysoké nezaměstnanosti EU.