Evropské automobilky nabírají nový dech

Zdroj: WikimediaCommons.org, autor: Soji Hitotose.

Prodej automobilů ve Francii, Španělsku a Německu v říjnu stoupl kvůli zvýšené poptávce po malých rodinných modelech. Ukazuje se tak opatrné oživení vyvolané ekonomickou obnovou v eurozóně.

Nejnovější statistiky přinášejí čerstvé důkazy o tom, že evropský automobilový průmysl je na vzestupu poté, co prodeje aut za první pololetí letošního roku byly nejnižší za posledních 20 let.

Počet registrací nových vozidel na německém, tedy největším evropském automobilovém trhu, se v říjnu zvýšil o 2,3 % v porovnání s říjnem loňského roku. Konkrétně se jedná o 265. 441 aut, přičemž skoro jednu čtvrtinu z nich vyrobil Volkswagen.

Meziroční nárůst prodejů za říjen zaznamenala i Francie s 2,6 % a 166.515 novými registracemi. Ještě mnohem vyšší čísla vykazuje španělský trh, kde prodeje stouply o více než jednu třetinu na 60.301 aut, přičemž na takto výrazném růstu se podepsaly i vládní stimuly.

Když se však podíváme na Itálii, která je čtvrtým největším automobilovým trhem v EU, prodeje v říjnu naopak klesly o více než 5 %. Propady jsou připisovány slabému hospodářství a přísným úvěrovým podmínkám.

Nedávné průzkumy ukazují, že automobilová produkce v rámci 17členné eurozóny se za měsíc říjen přiblížila 26měsíčnímu maximu z letošního srpna. Největší zásluhu na tom má Německo jakožto největší evropská ekonomika.

Známky obnovy

Asociace francouzských výrobců automobilů (CCFA) ve své zprávě oznámila, že francouzské prodeje aut jsou v plusu již druhý měsíc po sobě, v září se jednalo o více než 3% nárůst. Automobilka Peugeot zaznamenala v domácích prodejích zvýšení o 4 %, čemuž pomohly nové modely 308 a 2008.

Renaultu se v říjnu podařilo zlepšit prodejní bilanci o téměř 6 % díky modelu Captur, což bylo jednou z příčin mírné ztráty Volkswagenu na francouzském trhu.

V souvislosti s tím CCFA zlepšila očekávání ohledně francouzského automobilového trhu, zatímco původní vyhlídky počítaly s 8% poklesem za rok 2013, v současnosti se předpokládá jen 6 %.

„Trh se zotavuje, je zřejmé, že jsme dosáhli dna a že jsou na obzoru známky obnovy,“ řekl obchodní ředitel Renaultu Bernard Cambier.

Oživení automobilových prodejů v EU však nezaznamenali pouze evropští výrobci. Například Hyundai s partnerskou automobilkou Kia za uplynulý měsíc zaregistrovaly téměř 6% vzestup v prodejích ve Francii a 47 % ve Španělsku. U General Motors se pak jedná o zhruba 9 % na francouzském a 31 % na španělském trhu.

(EurActiv/Reuters).