Evropská komise bude v příštím roce propouštět úředníky

eura

Evropská komise dnes (11. června) zveřejnila rozpočet pro následující rok. Mají se z něj financovat především projekty na podporu hospodářského růstu a konkurenceschopnosti v Evropě. Rozpočet je nižší než v roce 2013. Komise zároveň počítá s úsporami na platech euroúředníků a slibuje i jejich propouštění.

Komisař pro rozpočet Janusz Lewandowski učinil první výkop – jeho dnešním vystoupením v Evropském parlamentu odstartoval proces přijímání rozpočtu pro příští rok. Jeho návrh počítá s platbami ve výši 142,1 miliardy eur (v přepočtu 3,84 bilionu korun) a závazky ve výši 145,6 miliardy eur (3,93 bilionu korun). Ve srovnání s rozpočtem pro letošní rok se jedná o nižší objem. 

„Návrh rozpočtu na rok 2015 představuje 1 % celkového HND všech členských států a při jeho plnění a novém zaměření jeho omezených zdrojů budou zohledněny současné i budoucí významné záležitosti, jako je např. ukrajinská krize nebo nutnost posílit energetickou bezpečnost EU,“ uvedl Lewandowski.

Sněhová koule a propouštění úředníků

EU se v návrhu nového rozpočtu chce soustředit především na projekty, které v Evropě podpoří hospodářský růst a posílí konkurenceschopnost unijní ekonomiky. Důležitá je i podpora nových pracovních míst. Do takových oblastí poteče o téměř 30 % více prostředků než v loňském roce.

Podle komisaře Lewandowského je téměř 60 % navrhované částky určeno na programy podporující výzkum, inovace, mládež a podnikání v Evropě.

EU chce také ve zvýšení míře podpořit azylovou, migrační a integrační politiku a ochranu zdraví Evropanů a spotřebitelů. 

„Zároveň ale musíme řešit neuhrazené věci z minulého roku, nabalují se trochu jako sněhová koule,“ nechal se slyšet komisař, podle kterého na ně odejde cca 40 % plateb. V letošním roce se počítá se 73,5 %.

Návrh rozpočtu pro rok 2015 počítá i se snížením počtu zaměstnanců unijních institucí, a to o 1 % během tří let. Komise chce rovněž snížit výdaje na pracovníky dalších orgánů EU. Drží se tak cíle snížit během pěti let počet zaměstnanců o pět procent.  

K návrhu rozpočtu se bude vyjadřovat jak Evropský parlament, tak členské státy EU, tedy Rada EU. Obě instituce mají při schvalování rozpočtu rovnocenné slovo. Konečný kompromis by měl být odsouhlasen pravděpodobně v říjnu letošního roku.

Autor: Lucie Bednárová.