Evropané preferují škrty namísto vyšších daní

Francouzi, Italové, Španělé, Němci a Britové – obyvatelé pěti největších zemí EU – chtějí, aby jejich vlády raději omezily výdaje, než aby zvyšovaly daně ve snaze o snížení veřejného zadlužování. Vyplývá to z průzkumu Financial Times/Harris.

Polovina dospělých Francouzů, přibližně dva z pěti Italů (45 %), Španělů (44 %) a Němců (41%) a čtvrtina Britů (25 %) místo zvyšování daní upřednostňuje omezování veřejných výdajů. Dva z pěti z každé země by byly pro kombinaci obou možností, přičemž omezování výdajů by muselo být mnohem výraznější než zvyšování daní. Průzkum probíhal prostřednictvím internetu a zapojilo se do něj více než tisíc dospělých.

Velká většina obyvatel pěti zemí (od 84 % Francouzů až po 62 % Italů) věří, že omezování výdajů je nezbytné pro dlouhodobou hospodářskou obnovu a také že bohatí by měli platit vyšší daně, nikoliv chudí.

Členské státy postupně přistupují k nápravě rozpočtů, na které tvrdě dopadla hospodářská krize. Jednotlivé vlády přijímají nepopulární úsporná opatření, která například v Řecku vyvolala násilné protesty.

Respondenti si však uvědomují, co omezení výdajů bude znamenat pro jejich život. Téměř polovina Španělů (49 %) a dva z pěti Italů (44 %), Francouzů (42 %) a Britů (39 %) a třetina Němců (35 %) věří, že škrtání veřejných výdajů zasáhne jejich rodiny pouze mírně.

Více než třetina Italů (34 %) a jeden z pěti Britů (21 %) a Němců (20 %) tvrdí, že snižování výdajů zasáhne jejich rodiny ve významné míře. Téhož se obává i 18 % Španělů a 16 % Francouzů.

Podle respondentů je třeba škrtat zejména v oblasti rozvojové pomoci a obrany. Myslí si to téměř dvě třetiny dotázaných Britů (64 %) a více než polovina Španělů (57 %), Němců (54 %) a Francouzů (53 %).

Dvě třetiny Němců (67 %) a více než polovina Španělů, Francouzů a Italů by uvítaly, kdyby se šetřilo na výdajích na obranu. V Británii polovina respondentů chce, aby se snížila podpora v nezaměstnanosti.

Vlivem opatření ke zmírnění následků hospodářské krize deficity členských zemí značně stouply. Mnozí občané to považují za chybu. Většina Francouzů (68 %), Italů (68 %), Němců (58 %), Španělů (55 %) a Britů (54 %) věří, že šlo o špatný krok.