Eurozónu čeká týden nejistoty

Zdroj: Evropská komise.

Před eurozónou a společnou měnou euro stojí týden nejistoty. O rozšíření pravomocí záchranného fondu (EFSF), který má pomáhat zemím v hospodářských potížích, budou totiž rozhodovat národní parlamenty ve Slovinsku, Finsku a Německu. Zatím není jisté, jak hlasování ve zmíněné trojici zemí dopadne.

Změnu pravomocí záchranného fondu EFSF dohodli lídři eurozóny na mimořádném summitu, který se konal ke konci července (EurActiv 22.7.2011). Počítá se s tím, že posílený fond by měl v budoucnosti poskytovat úvěry zemím, které začínají čelit podobným problémům jako v současné době Řecko. Z fondu by tak mohlo čerpat například Španělsko nebo Itálie, které se poslední dobou stále častěji dostávají do hledáčků finančních trhů a ratingových agentur. Státníci se také dohodli na tom, že fond bude moci vstupovat na trh s obligacemi a podílet se na rekapitalizaci bank.

Ambiciózní plán by ale mohl ztroskotat v národních parlamentech, které musí rozšíření pravomocí EFSF schválit. Není totiž vůbec jisté, zda státy dají posílení fondu zelenou. Tento týden tak budou s velkým napětím sledována hlasování v Německu, Finsku a ve Slovinsku.

Krize vládní důvěry v Německu?

Německý parlament bude o posílení pravomocí EFSF rozhodovat ve čtvrtek (29. září). Komentátoři se shodují v tom, že půjde o jeden z nejdůležitějších testů soudržnosti kabinetu kancléřky Angely Merkel.

Zatímco zákon, který má v Německu posílení fondu umožnit, podporují opoziční strany, koalice je nejednotná.

Někteří němečtí politici proto přišli s tím, že pokud zákon parlamentem neprojde, kancléřka by měla z toho vyvodit důsledky a rozpustit vládu.

V nedělním rozhovoru pro německá média Merkel uvedla, že čtvrteční hlasování za „test důvěry“ kabinetu nepovažuje. „Bavíme se tu o zákonu, o zcela běžném zákonu,“ řekla kancléřka.

Za Merkel se postavili i důležité německé podnikatelské asociace, které poslancům zaslali otevřený dopis, v němž je vyzvali, aby posílení EFSF schválili.

Finsko: Jednání o peněžních zárukách

Podle finské ministryně financí Jutty Urpilainen bude o nových pravomocích záchranného fondu eurozóny tento týden rozhodovat i finský parlament.

„Je velmi pravděpodobné, že tyto změny projdou,“ řekla ministryně tisku. Podrobnosti o tom, kdy přesně má hlasování proběhnout, ale poskytnout odmítla.

Ve Finsku je situace komplikována požadavky, které tato skandinávská země vznesla na peněžní záruky za poskytnutou pomoc Řecku v rámci záchranného plánu, který v červenci schválil mimořádný summit lídrů eurozóny (více EurActiv 24.8.2011).

Podle ministryně Urpilainen jednání o zárukách stále probíhají a jasno by mělo být co nejdříve. „Minulý týden se Eurogroup (ministři zemí eurozóny) dohodla na dvou principech: záruky musí být dostupné všem zemím a musí zahrnovat podmínky,“ uvedla. „O tom, o jaké podmínky půjde, rozhodnutí ještě nepadlo, ale je to v jednání,“ dodala.

Slovinsko: Hlasování už zítra

Rozšíření pravomocí záchranného fondu EFSF bude tématem číslo jedna i ve slovinském parlamentu, a to hned zítra.

Většina analytiků, kteří mají přehled o dění na slovinské politické scéně, ale sdílí názor, že návrh zákona slovinští poslanci pravděpodobně schválí a to i přesto, že minulý týden kvůli negativnímu výsledku hlasování o důvěře padla vláda premiéra Boruta Pahora.

Termín předčasných voleb zatím nebyl stanoven.

(EurActiv/Reuters).