EU se dohodla na dočasném posílení záchranných fondů

Euro - Frankfurt

Ministři financí eurozóny se dnes v Kodani dohodli na dočasném navýšení kapacity záchranných fondů pro případ, že by pomoc potřebovaly další země. Očekává se ale, že trhy dojednané posílení vyhodnotí jako nedostatečné.

Dočasný záchranný fond EFSF bude do příštího roku fungovat souběžně s novým záchranným mechanismem ESM. Podle rakouské ministryně financí Marie Fekter se na tom dnes dohodli ministři financí eurozóny. Zkombinováním obou fondů se dočasně zvýší objem prostředků, z kterých by se v případě nutnosti financovala případná další pomoc zemím na okraji měnové unie.

Podle ministryně se jedná o částku zhruba 800 miliard euro. Agentura Reuters ale uvedla, že v této sumě jsou pravděpodobně zahrnuty i peníze, které už eurozóna půjčila zemím jako Irsko nebo Portugalsko. Ministři chtějí prý zmíněnou cifrou udělat především dojem na investory.

„Trhy nám začnou důvěřovat až v okamžiku, kdy se dohodneme na silném záchranném fondu,“ řekl belgický ministr financí Steve Vanackere novinářům.

„Nemůžeme si myslet, že už je krize za námi. Musíme najít střední cestu mezi těmi, kteří požadují maximální euroval a těmi, co chtějí, aby byl co nejnižší,“ dodal.

Z pracovní verze závěrečného prohlášení ministrů, kterou se podařilo agentuře získat, vyplývá, že by spojená kapacita obou záchranných fondů měla dosahovat 940 miliard euro. Fond EFSF má fungovat paralelně s novým záchranným mechanismem ESM až do července 2013. Pokud by existoval pouze ESM, jak bylo původně plánováno, disponoval by pouze 500 miliardami eur.

Německo ale požadovalo menší navýšení fondů – započítávalo do této částky zhruba 192 miliard eur, které už byly poslány (nebo jsou zazávazkované) do Řecka, Irska a Portugalska, a dále pak prostředky, které by bylo možné získat v případě, že státy vloží do fondu víc a rychleji, než se předpokládá v případě ESM.

Fekter uvedla, že zbývajících 240 miliard euro z EFSF by se použilo jako rezerva. Oba fondy by přitom fungovaly souběžně a kapitál ESM by se postupně zvyšoval. Otázkou ovšem je, zda bude takové řešení v případě nutnosti stačit na případnou záchranu Španělska, kde se hospodářská situace zhoršuje.

„Koneckonců, největší otázkou je, zda nový euroval bude stačit,“ říká Steve Barrow ze Standard Bank v Londýně. „Je jasné, že pokud se situace zase zhorší a zejména pokud bude třeba zachraňovat další státy, znovu se objeví záludná otázka, jestli vzhledem k potenciálním záchranným operacím není ESM/EFSF podfinancovaný.“

Analytik Commerzbank Christoph Weil uvedl, že navrhované posílení záchranných mechanismů by v kombinaci s další pomocí z MMF pravděpodobně na záchranu Španělska i Itálie pravděpodobně stačilo.

„Máme ale důvody obávat se, že investoři zůstanou skeptičtí a budou na dluhopisech zemí na periferii dál požadovat vysoké rizikové prémie,“ dodal.

(EurActiv/Reuters)