Eurozóna poskytne Španělsku půjčku na rekapitalizaci bank, dohodli se ministři

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Gilad Rom

Země eurozóny se rozhodly uvolnit až 100 miliard eur, které mohou být použity pro rekapitalizaci ohrožených španělských bank. Půjčku Španělsku nakonec schválil i parlament Finska, které záchrannému plánu dlouho oponovalo. Nejprve Madrid obdrží 30 miliard eur, o celkové výši podpory se rozhodne v září.

Ministři financí zemí eurozóny v pátek (20. července) oznámili, že uvolní až 100 miliard eur na rekapitalizaci španělských bank. Na přesné částce by se měli dohodnout v září. Peníze by pak Španělsko mohlo získat do konce příštího roku.

Jako zprostředkovatel by měl v této půjčce fungovat španělský fond pro restrukturalizaci bank (FROB).  Finanční záchrana by měla být doprovázena podmínkami, mezi něž by měla patřit i reforma finančního sektoru. Země bude muset také respektovat již přijaté závazky v oblasti strukturálních reforem a snížení deficitu státního rozpočtu.

Očekávalo se, že Eurogroup se Španělskem podepíše také memorandum o porozumění, které by podmínky finanční pomoci přesně definovalo. Podle prohlášení ministrů však k tomuto podpisu dojde až v následujících dnech.  

Rekapitalizace španělských bank by měla společně s přísnými opatřeními zaručit, že zemi nebude potřeba poskytovat pomoc pro záchranu celé ekonomiky. Tu by si totiž nyní eurozóna nemohla podle odborníků dovolit.

V první fázi by mělo Španělsko obdržet 30 miliard eur. Ty pak může použít přímo pro ohrožené banky. Podle studie odborných konzultantů ze společností Oliver Wyman a Roland Berger bude španělský bankovní sektor pro svou záchranu vyžadovat celkem 62 miliard eur.  

Zelená z Finska

Pomoc španělským bankám byla schválena poté, co jí dalo v minulém týdnu zelenou Německo a Finsko.

Německý parlament tento plán jednoznačně podpořil ve čtvrtek. Takový výsledek se všeobecně očekával, protože souhlas se záchranou vyjádřily již předem všechny německé politické strany s výjimkou levicové Die Linke.  

V pátek se pak pro pomoc španělským bankám vyslovilo i Finsko, které této myšlence doposud oponovalo (EurActiv 9.7.2012). Finský parlament záchranu schválil jen několik hodin před tím, než se ministři financí eurozóny virtuálně sešli na páteční telekonferenci. Pro pomoc Španělsku se vyslovilo 109 poslanců, zatímco 73 jich bylo proti a 17 se zdrželo hlasování.  

Již minulý týden se Finsko se Španělskem dohodlo na zárukách za svůj budoucí podíl na půjčce. Hodnota záruk by se měla pohybovat okolo 40 % z celkového finského podílu, který bude tvořit asi 1,9 miliard eur.