Europoslanci podpořili zastropování mezibankovních poplatků

Zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Grant Cochrane

Europoslanci zasedající v Hospodářském a měnovém výboru včera (20. února) svými hlasy podpořili návrh Evropské komise omezit mezibankovní poplatky, které si mezi sebou účtují banky při platební transakcí kartou.

Podle statistik Evropské komise obchodníci v EU na mezibankovních poplatcích za platbu kartou ročně odvedou 10 miliard eur. Komise navíc tvrdí, že poplatky jsou netransparentní a jejich výše se v jednotlivých členských státech EU mění.

Komise proto v létě loňského roku přišla s návrhem, jak tyto poplatky omezit. Za její představu, jak platební služby upravit, se včera při hlasování v Hospodářském a měnovém výboru postavili i europoslanci. Legislativa tak zamíří na plénum, které by o ní mělo hlasovat ještě letos na jaře.

Bude pak na novém europarlamentu, který bude zvolen v květnových volbách, jak se k rozhodnutí předešlých kolegů postaví (více v nedávném rozhovoru s europoslancem Ivem Strejčkem).

Zastropovat či ne?

Ve včerejším výborovém hlasování europoslanci podpořili návrh Komise na zastropování zmiňovaných poplatků na určitou úroveň. V případě kreditních karet se má jednat o strop ve výši 0,3 % a pro debetní karty se počítá s omezením na 0,2% nebo 7 eurocentů s tím, že bude platit vždy nižší z obou možností.

Opatření se má týkat jak domácích, tak přeshraničních plateb a mělo by začít platit do jednoho roku od momentu, kdy legislativa vstoupí v platnost.

Proti zastropování mezibankovních poplatků se dlouhodobě staví banky a platební společnosti. Argumenty opírají o riziko narušení rovnováhy v celém platebním systému, kde jednotliví hráči sdílejí náklady na realizaci a zajištění bezpečnosti plateb.

Po regulaci poplatků naopak volají obchodníci a spotřebitelé. Jejich prospěchem v případě omezení mezibankovních poplatků argumentuje i Evropská komise. Poplatky prý podle ní narušují hospodářskou soutěž v evropské osmadvacítce a zbytečně zvyšují ceny zboží a služeb pro zákazníky.

Autor: Lucie Bednárová.